Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zasedání Rady geoparků v Přimdě

PŘIMDA - Především o geologických zajímavostech příhraničí se ponese téma zasedání Rady národních geoparků zřízené při Ministerstvu životního prostředí

24.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Chebský deník/Petr Przeczek

Toto zasedání se uskuteční ve dnech 28. – 30. října v Přimdě. Kromě posouzení geologických zajímavostí příhraničí přímo v terénu bude Rada na Správě CHKO Český les rozhodovat o zařazení Českobavorského geoparku na seznam žádostí o udělení titulu národní geopark. S příchodem nového tisíciletí byli osloveni kompetentní pracovníci Karlovarského a Plzeňského kraje německými kolegy z bavorského Geocentra ve Windischeschenbachu s možností vytvoření přeshraničního Česko-bavorského geoparku.

V červnu roku 2003 byla zástupci čtyř bavorských okresů a hejtmanů zainteresovaných krajů na české straně slavnostně podepsána deklarace o podpoře vzniku Geoparku. Projekt geoparku neklade další nároky na vymezování dalších chráněných území. Jeho cílem je upozornit na geologicky zajímavé výtvory v krajině, připomenout zaniklé historie, využití a záchrana opuštěných důlních děl apod. Využitím tohoto bohatství chce Česko-bavorský geopark vytvořit platformu pro rozvoj turistického ruchu. Nakonec zisk samotné „obchodní známky“ Geopark je pro kandidátské území poctou a získává tím určité výhody v podpoře místního podnikání a regionálního rozvoje.

V roce 2007 byl na území Plzeňského kraje založen právnický subjekt GeoLoci, který má za úkol rozpracování projektu a následně řízení plzeňské části Geoparku. Do konce letošního roku bude GeoLoci zaregistrována jako obecně prospěšná společnost a bude se moci konečně pustit do faktické realizace vytýčených úkolů. V loňském roce podala česká část území žádost u Rady národních geoparků při MŽP o certifikaci na úrovni „národní geopark“. Doposud je na území České republiky takto oceněn pouze Geopark Český ráj.

Při obhajobě přihlášky se o certifikaci ucházeli čtyři kandidáti, přičemž území Česko-bavorského geoparku bylo hodnoceno velmi pozitivně. Nedávno region získal i doporučující hodnocení České geologické služby. Radou národních geoparků je mimo jiné velmi kladně hodnocen unikátním způsobem dochovaný přírodní ráz Českého lesa a příkladný přístup Správy CHKO Český les k rozvoji turistického ruchu. Velmi kladně je hodnocena i spolupráce ochranářů s veřejností.

Barbora Nováková

24.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení