Tachov byl v pondělí večer prvním z větších měst a obcí tachovského okresu, kde se hlasovalo o novém vedení města. Maraton ustavujících zasedání nově zvolených zastupitelstev pokračuje také v úterý a především ve středu.
Včerejším dnem se uzavřelo šestnáctileté období, po které v čele tachovské radnice stál Ladislav Macáka. Jeho nástupcem by se měl stát stranický kolega z ČSSD Jiří Struček.

Druhé největší město Tachovska, Stříbro, si na volbu starosty ještě počká. „Ustavující schůze se uskuteční v pondělí 10. listopadu," řekl Deníku úřadující starosta Bohuslav Červený.

Ve Stříbře už se nejsilnější strany předběžně dohodly, starostou by se měl stát dosavadní místostarosta Karel Lukeš (Nezávislí). Také Stříbro bude mít dva místostarosty, podle informací, které již Deník zveřejnil, by se jimi měli stát Martin Záhoř (ANO 2011) a Vladimír Souček (ČSSD), přičemž Souček by měl být neuvolněný.

Nejvíce ustavujících jednání nově zvolených zastupitelstev je ve středu 5. listopadu. V tento den budou znát své starosty či starostky například v Boru, v Plané, v Bezdružicích, Kladrubech a dalších místech tachovského okresu.

V Plané se noví zastupitelé poprvé sejdou ve středu od 17 hodin v zasedací místnosti městského úřadu. Pokud vše dopadne tak, jak se koaličně dohodly nejsilnější strany, zůstane starostkou města Martina Němečková (sdružení Pro Planou – STAN) a křeslo místostarosty nebude muset opustil Pavel Nutil (ODS).

Poměrně jasno je také v Boru. Vítězné Sdružení nezávislých kandidátů Borska uzavřelo povolební spolupráci se Ženami pro Bor a Zelenou pro Borsko. Dohromady to dává devět mandátů z patnácti a v křeslech starosty a místostarostky by tak i po středečním jednání, které začíná v 17 hodin v sále kina, měli zůstat Petr Myslivec (SNK Borska) a Jana Šperková (Ženy pro Bor).

Otazník si zatím můžeme udělat u kolonky starosta v Bezdružicích i v Konstantinových Lázních.

„Měli jsme společnou schůzku všech zvolených zastupitelů, ale žádná koaliční nebo povolební spolupráce se nepodepisovala," řekl Deníku současný starosta Bezdružic Jan Soulek. Jedna skupina nových zastupitelů podle jeho slov naznačila, že by na postu starosty uvítala změnu. Rýsuje se ale spolupráce SNK TJ Jiskra Bezdružice a KDU-ČSL. Sportovci, za které Soulek kandidoval, mají společně s Lidovci těsně nadpoloviční počet hlasů, tedy 8:7. Budou-li hlasovat jednotně, zůstane na radnici právě Jan Soulek.

Žádná koaliční dohoda se nepodepisovala také v Konstantinových Lázních. Vítězná KDU-ČSL, za kterou kandidoval také současný starosta Karel Týzl, má sedm z patnácti mandátů a stačí jí tedy jediný hlas, aby se nemuselo na dveřích kanceláře ani v dokumentech měnit jméno starosty. „Žádnou koaliční dohodu jsme neuzavírali, bude to otevřené a rozhodne se až na místě," vyjádřil se Týzl s tím, že ustavující schůze zastupitelstva se uskuteční ve středu 5. listopadu od 18 hodin na Malé scéně kulturního domu.

Ve stejný den zasednou zastupitelé také v Kladrubech (od 18 hodin v kulturním domě) a v Chodové Plané (od 18 hodin v kulturním domě). Tam by podle koaliční dohody měl zůstat v křesle starosty Ctirad Hirš (STAN), místostarostkou by měla být zvolena Zdeňka Štěchová (KSČM).
O den později, tedy ve čtvrtek 6. listopadu, se bude hlasovat o novém starostovi v Černošíně. Schůze začíná v 18 hodin ve Společenském klubu v domě číslo 24. Kdo se stane novým starostou ve městě, kde se v předchozím volebním období vystřídali tři starostové, není zatím jasné. Není vyloučeno, že se po více než dvou letech vrátí dlouholetý starosta Miroslav Plincelner (SNK Evropští demokraté).

Obyvatelé Přimdy budou jméno nového starosty znát až příští týden, ustavující jednání se koná v pondělí 10. listopadu od 17 hodin v jídelně školy. Starostou určitě nebude ten současný, Miloslav Kunt, který již v komunálních volbách nekandidoval.