Zastupitelé města se sešli ve služebně plánské městské policie, aby zjistili, jak pracuje kamerový systém. Strážníci a dodavatelská firma je seznámili s funkčností, technickými parametry a obecným využitím.

„Dá se říct, že s kamerovým systémem máme pozitivní zkušenosti,“ řekl nám městský strážník Vladimír Chojna s tím, že městské i státní policii pomohly kamery odhalit pachatele několika přestupků i trestných činů.
„V Plané se stalo fyzické přepadení a kamera pomohla dopadnout pachatele. Na žádost jsme poskystli záznam z kamery policii, která jej k dopadení pachatele využila,“ vysvětlil Chojna.

Kamerový systém působí podle městské policie pozitivně i z preventivního hlediska. Jedna z kamer byla instalována na náměstí Svobody kvůli častému nepořádku kolem kontejnerů. Záznam z kamery pomohl odhalit a postihnout pokutami několik hříšníků, kteří tam nepořádek dělali. „A teď už je tam klid a kamera se mohla přemístit na jiné potřebné místo,“ dodal strážník.

Díky kamerám se podařilo už natočit pachatele, který vykradl hospodu, bitku mladíků, či řidiče, který srazil chodkyni a ujel.
„Jedna z kamer má čtyři objektivy, může se tedy dívat do čtyř stran. „Když jsme ji nainstalovali, zjistili jsme, že náš software je nedostačující. Musel se tedy pořídit nový,“ informoval své kolegy starosta Plané Karel Vrzala.

Zastupitel Stanislav Kvasnička se při schůzce zeptal, proč nebylo na dodavatele systému vyhlášeno výběrové řízení. „Kamery dodala jistá plánská firma. Zakázka stála přes půl milionu korun. Podlé mého se mělo vypsat výběrové řízení,“ vyjádřil se.
„Pan Kvasnička patrně neví, že výběrová řízení se vyhlašují, když zakázka bude mít cenu vyšší, než dva miliony korun,“ uvedl starosta.

Jiří Kohout, Josef Holek