Proč jste se vydal na dovolenou právě do Čech?

Mám zde přátele a ti se mě zeptali, zda bych nepřijel za nimi na prázdniny. Zavolali mi a zeptali se. Já řekl ano.

Přijel jste s rodinou?

Ne, jsem tady sám, rodinu mám v Holandsku. Pocházím z dvanácti dětí a bydlím ve městě Den Haag.

Co se vám u nás nejvíce líbí?

Mám to tady moc rád. Je u vás moc krásná příroda, která mi připomíná místa, kde jsem se narodil. Narodil jsem se v tropech, mám tmavší pleť, přesto je ke mně většina lidí přátelská. I když musím říci, že někteří mne právě kvůli pleti odsuzují. Rád jezdím na kole a u vás se mi líbí ty velké kopce. Na začátku dovolené jsem vyrazil z Kořenu na Planou. Ty kopce a hlavně jízda dolů, to mě fascinuje. Horší je to pak do kopce, ale kolo vždy vytlačím.

Jezdíte na dovolenou jen do Česka?

Vracím se do Surinamu v Jižní Americe, také do Brazílíe. V Evropě jsem navštívil Belgii, Německo, Francii a Karibik, Svatý Martin.

Hodně cestujete, jaké máte zaměstnání?

Původně jsem pracoval pro velký supermarket, kde jsem dělal v distribuci. Ale nyní jsem nemocný, a tak dělám práci, která není za peníze. Jde o dobrovolnickou činnost spojenou s mojí vírou. Dělám v kanceláři na počítači pro jeden místní kostel v Haagu.

Netajíte se svojí vírou. Jde o rodinnou tradici?

Byl jsem alkoholik a také hazardní hráč. Vlastnil jsem rychlé sportovní auto. Jednou došlo při rychlé jízdě málem k tragédii. Auto sjelo ve veliké rychlosti ze silnice a mířilo přímo na strom. Najednou jakoby mne někdo chytil za ruku strhl volant a já narazil jen bokem do stromu a nehodu jsem přežil. Od té doby vím, že to byl Ježíš, kdo mne zachránil.

V čem vidíte největší rozdíl mezi Holandskem a Českem?

Holandsko je hodně liberální zem. U vás je ale hodně nevěřících lidí, a to se projevuje hlavně na morálce mladých. Také je v Holandsku hodně workoholiků. To zde nevidím. Stejné je ale to, že lidé v Holandsku mají rádi pivo a víno, tak jako u vás.

Potkali vás zde nějaké problémy?

Jen malinké. Lidé jsou přátelští. Mají ale trochu odstup kvůli mé barvě pleti.

Je tomu tak i u vás doma?

Ano, je to podobné. Třicet čtyři let žiji v Holandsku a občas se mi posmívají a říkají, že jsem opice.

Máte manželku?

Momentálně ne. Byl jsem ženatý. Nyní čekám, až mi pomůže Bůh k té pravé ženě.

Co ještě chcete navštivit v Česku?

Následující týden zatím nevím. Rád jezdím na kole, tak někam na výlety. Příští víkend cestuji domů. Vlakem trvá cesta z Chebu deset hodin.

Co byste vzkázal našim čtenářům?

Pozdravuji je a přeji pěkný den, holandsky Het is een mooie dag.