„Pan Kalaš ke kinu neodmyslitelně patřil, dlouhá léta jej vedl a pozvedl na vysokou úroveň. Proto vznikl nápad uspořádat na jeho počest festival. Je to první ročník, uvidíme, jak se ujme,“ řekla Deníku vedoucí kulturního střediska Milena Nová.

Věnovat úvodní ročník tvorbě Zdeňka Trošky se přípravný štáb rozhodl na základě přátelství Jiřího Kalaše s režisérem. „Když jsem připravoval pohádku Z pekla štěstí 2, Jirka mě provedl tímto krajem a ukázal mi nádherné a zajímavé exteriéry, takže velká část pohádky vznikla právě tady,“ uvedl při zahájení festivalu režisér. „Těch exteriérů mi ukázal tolik, že vystačí na několik filmů. Jirka byl člověk, který světem filmu žil, měl úžasné znalosti a archiv, který nemá široko daleko obdoby,“ vyjádřil se Troška na adresu Jiřího Kalaše.

Festival byl zahájen pohádkou Nejkrásnější hádanka. Před jejím uvedením rozdal režisér u kina i ve vestibulu desítky autogramů. Filmový festival pokračuje až do pátku, každý den jedním podvečerním představením pro děti a večerním pro dospělé.