Oblastní spolek Červeného kříže v Tachově pořádal včera oblastní kolo soutěže mladých zdravotníků. Sedm pěti členných družstev z nejrůznějších koutů Tachovska se sešlo, aby poměřily své znalosti v poskytování první pomoci. „Soutěží se ve dvou skupinách. V první jsou děti od třetí do páté třídy. V druhé od šesté třídy do patnácti let. Každý tým provází plnoletá hosteska, která dbá na bezpečnost týmu. Účastní se školy z Boru, Halže, Černošína, Rozvadova či ze Zvláštní školy v Tachově, nebo mládež Červeného kříže,“ říká hlavní rozhodčí Jana Strapinová. V každém týmu je pět členů. Jeden velitel, který určuje práci a čtyři hlídači. Tachov má v pořádání už dlouholetou tradici.

„Soutěžící v minulých letech zachránili dokonce i život,“ svěřilanám rozhodčí. Hlavním smyslem celé akce je umět zachránit život. „Děti se tady setkají s tepenným a žilním krvácením, se střepem v ráně, popáleninami a bezvědomím. Vše je reálně namaskované. V tom má mládež výhodu oproti akcím v minulosti,“ upřesnila Strapinová. Na čtyřech stanovištích musely děti předvést své znalosti a dovednosti. Starší žáci se nevyhnuli ani improvizaci. „Na prvním stanovišti je čekala obvazová technika. Starší skupina navíc předvedla transport.

U druhé pozice zasahují u bezvědomí a tepeného krvácení,“ přiblížila rozhodčí některá stanoviště. Hodnotila se rychlost, použití materiálu, úkon a taktika. Volání záchranky bylo bezproblémové. Někdy při simulaci zavolali i dvě. „Nejčastěji děti chybují při vyšetření tepu a dechu. Na soutěži se to musí ověřit,“ uvedl rozhodčí Petr Nejedlý.

Chybu říká rozhodčí soutěžícím hned. „Snažíme se tak předejít možným sporům, navíc děti zapomenou co se třeba na druhém stanovišti stalo, takhle jim na místě ukážeme, kde se stala chyba. A snadněji se jí příště vyvarují,“ říká rozhodčí. „Já sám bych nevěděl co mám dělat. Uvítal bych podobné živé vystoupení i ve škole. Abychom se mohli učit. Třeba místo několika hodin tělocviku,“ přál si Tomáš Urban asistent družstva z Rozvadova.