Řada obyvatel tachovského regionu je přesvědčena, že za zdražováním potravin a rostoucími cenami obilí stojí zemědělci. Ti však jakoukoli vinu popírají. „Jsme ti poslední, na které by se v tomto smyslu mělo ukazovat,“ říkají manželé Jiří a Zdeňka Veselých ze Svahů, chovatelé dobytka.

„My si výkupní ceny diktovat nemůžeme. Jsme závislí na tom, co nám kdo nabídne,“ dodávají. Nárust cen obilí ovlivňuje několik faktorů. „Například nedostatek obilí v Evropě a otevření nových trhů,“ uvedl Miroslav Bečvář, ředitel společnosti Agročas Částkov. „Nejsme soběstační ve výrobě potravin, ty se k nám dováží. A bude to ještě horší,“ dodal. Podle Bečvářova názoru by ke zlepšení situace měla pomoci změna politiky Evropské unie. „Například by mělo dojít k povolení používání genetického osiva. Má to finanční výhody a zvětšuje to i výnosy.

V tomto směru je nám příkladem Jižní a Severní Amerika. V tomto ohledu jsou už deset let před námi,“ nastínil ředitel Agročasu. Zemědělci poukazují na nedostatečnou pomoc státu. „Cítime se být bezmocní. Pro řadu politiků tvoříme mizivé procento voličů. Ani ti, kteří se nám snaží pomoci, příliš šancí v prosazování našich názorů mnoho úspěchů nemají,“ zalitoval Bečvář. Terčem kritiky za zdražování se stali i dodavatelé elektrické energie.

„Najít pachatele zdražování si troufne každý, my ale viníkem rozhodně nejsme, i když jsme si vědomi, že zdražování čehokoli spotřebitele určitě netěší,“ uvedl Martin Sobotka, mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy. „Pro naše zákazníky nakoupíme elektřinu za tržní cenu pro všechna potřebná pásma. K té přičteme náklady na další služby a nakonec přidáme minimální marži,“ informuje mluvčí.

Tato marže je výrazně nižší než například u vodárenství a jiných síťových služeb. „Ostatně ceníky konkurenčních firem brzy ukáží, že z domácností nikdo nekořistí,“ podotkl Sobotka.