Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze soukromé sbírky vznikne v Halži zemědělské muzeum

Halže - Dřevěný lis za mlátičku byl před několika lety prvním exponátem sbírky zemědělské techniky, kterou si začal budovat letos třiasedmdesátiletý Antonín Vaněk z Halže. Lis přivezl tehdy ze severního Plzeňska. Dnes, po sedmi letech hledání, sbírání, shromažďování, má exponáty v několika halách v Halži.

18.1.2009
SDÍLEJ:

Antonín Vaněk a Zdeněk Hruška s některými exponátyFoto: DENÍK/Jiří Kohout

„Celý život dělám v zemědělství a od mala mě zajímaly stroje, přístroje, ale i hospodářská zvířata,“ řekl nám sběratel. Proto se rozhodl, že své peníze a energii vloží do vybudování sbírky strojů, přístrojů, nářadí a pomůcek, které se používaly v rostlinné i živočišné výrobě, ale i pro drobné práce v domácnostech. Ve sbírce najdeme předměty používané od druhé poloviny 19. století po polovinu století minulého.

„Máme tady věci z celých Čech. Jezdil jsem pro ně na Zbirožsko, odkud pocházím, ale také na Klatovsko, do jižních Čech. Několik pluhů jsme přivezli z Krkonoš, řadu strojů máme z Litomyšlska,“ vypráví pan Antonín mezi kočáry, mlátičkami, máselnicemi, pluhy, ručními secími stroji a dalšími poklady ze sbírky.

Z koníčka se postupně stal velký kůň, a tak pan Antonín uvítal pomocnou ruku Agročasu Částkov. Firma poskytla prostory k uskladnění, začala se na sbírce podílet finančně a pomáhá s renovací, kterou většina exponátů potřebuje.

„Panu Vaňkovi jsme začali se sbírkou pomáhat právě s tím, že někdy všechno bude vystaveno. Našli jsme si prostory a pozemky. Bylo třeba vyřešit vlastnické vztahy, což se táhlo skoro tři roky. Naším cílem je vybudovat v Halži muzeum zemědělské techniky. Letos v březnu začneme tento cíl naplňovat,“ řekl nám šéf Agročasu Miroslav Bečvář.

Firma odkoupila v Halži starý špýchar a okolní pozemky. Špýchar se začne na jaře rekonstruovat a přestavovat na muzeum. Kromě tří pater vnitřních prostor vzniknou tři otevřené výstavní přístřešky pro větší stroje také na pozemcích okolo špýcharu.

„Investiční hodnota díla je devět milionů korun, pětaosmdesát procent nákladů bychom měli získat pomocí dotace,“ vysvětlil Bečvář.

Zemědělský podnik se nechal podle slov svého šéfa částečně inspirovat v bavorském Neualbenreuthu, kde je podobné zemědělské muzeum, které se stalo partnerem projektu a v budoucnu se počítá s pořádáním výměnných výstav zemědělské techniky.

Rekonstrukce špýcharu v Halži je rozvržena do tří etap, kromě vnitřní i venkovní expozice zde návštěvníci najdou zázemí, včetně parkoviště pro osobní automobily a autobusy. Muzeum by se mělo otevřít v létě roku 2010.

Návětěvníci se budou moci podívat také na stádo bizonů, které se pase na okolních loukách. „V současné době tady máme dvacet kusů. Některé samice jsou ale březí, takže stádo se nám ještě rozroste,“ řekl nám Zdeněk Hruška.

Autor: Jiří Kohout

18.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení