Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze zaniklé obce Horní Víska by se mohlo stát poutní místo

Lestkov - Zaniklá obec Horní Víska několikrát do roka ožívá. Dobrovolníci snažící se o její obnovu mají myšlenku na zřízení poutního místa v obci. Uspořádali proto besedu na téma Zaniklé vsi v našem okolí a jejich využití.

11.12.2016
SDÍLEJ:

Beseda na téma Zaniklé vsi v našem okolí a jejich využitíFoto: DENÍK/Jaroslava Hohlová

Kulturní sál v obci Lestkov na Tachovsku se v sobotu odpoledne proměnil v kreativní dílnu a následně v besedu na téma Zaniklé vsi v našem okolí a jejich využití.

Setkání organizovalo místní občanské sdružení Pomozme si sami a skupina dětí, kteří si říkají Sosáci. Obě sdružení se dlouhodobě snaží o koncepční řešení a obnovu zaniklých obcí v okolí Lestkova, především obce Horní Víska ale i obcí Záhoří a Milkov.

Během diskuze proto vyvstala otázka, co s Horní Vískou dál a jak zaniklé obci vdechnout nový život. Nejen organizátoři ale i starostka obce Lestkov a pozvaný host Michal Preusz z Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni se shodli na tom, že je místo velmi zvláštní a energeticky silné a byla by proto škoda upustit od snah ho zachránit. „Samozřejmě vím, že myšlenka na obnovu obce stavbou nových obydlí je spíš nereálná, alespoň v naší generaci. Rádi bychom zde ale vybudovali poutní místo a osadili lavičky pro klidné posezení pamětníků a bývalých obyvatel nebo jejich potomků při návštěvě rodiště. Lidé, kteří tomu rozumí mi potvrdili zvýšené proudění pozitivní energie v Horní Vísce," řekla Tachovskému deníku Mirka Válová za občanské sdružení Pomozme si sami.

Možnost zřízení poutního místa v Horní Vísce na setkání veřejně podpořila i starostka obce Lestkov Renata Šilingová, která zároveň vyjádřila všem organizátorů poděkování za jejich dosavadní činnost, práci s dětmi a snahy o obnovení zaniklých obcí.

Během odpoledního programu se hosté mohli seznámit s již provedenými kroky učiněnými pro záchranu a obnovení vsí. „Během posledních let jsme odstranili náletové dřeviny, vyčistili a zvelebili bývalou náves. Občanské sdružení může čerpat dotace, to se daří, takže jsme pustili do vyčištění a obetonování studen, provedli jsme obnovu kamenných křížků a příjezdových cest," řekla organizátorka setkání. a pokračovala. „Do zaniklých obcí se snažíme přivést život. Pořádáme letní dětské workcampy, při nich děti pomáhají zvelebovat zaniklou obec. Věřím, že správnou cestou může být vzbudit zájem v dětech. Sama jsem rodačka z Jižních Čech a tak chápu, že místní lidé, kteří se tu nenarodili k těm místům nemají vztah, ten je třeba pěstovat už od dětství."

Po skončení setkání se účastníci vydali asi na hodinovou cestu do Horní Vísky, kde se uskutečnila Slavnost Lucií s již tradičním názvem Světlo pro Horní Vísku.

Jaroslava Hohlová

Autor: Redakce

11.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Chodová Planá - Hladina vody pomalu klesá a ryby se stahují k požeráku, kde je ještě hloubka. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení