VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Železniční modeláři představili novinky

Tachov – Vagóny, lokomotivy, koleje, výhybky, detailně vymodelovaná příroda i nádražní budovy, modely úzkorozchodné vysokohorské železnice lanovky. To vše v pohybu, osvětlené a doprovázené zvuky typické pro nádraží.

10.4.2016
SDÍLEJ:

Výstava kroužku železničních modelářů. Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Oči každého modeláře se musely rozzářit při pohledu na jarní výstavu kroužku železničářů, který funguje při Základní škole Zárečná v Tachově. Právě do školní budovy mířili o víkendu kroky zájemců o modelovou železnici.

„Loni jsme slavili třicet let a pořádali výstavu na zámku. Byla tam sice celá historie železnice, ale nic se nepohybovalo, vše bylo ve vitrínách. Návštěvníci se ptali, proč jsou modely za sklem a nejezdí. Proto jsme připravili tuto jarní výstavu, kde jsme se snažili zachytit vše v pohybu. Dokonce představujeme modely, které se pohybují vůbec poprvé," nastínil vedoucí modelářů Miroslav Panský. „Veřejnost zde prvně uvidí pohybující se automobily na silnici," dodal.

Další novinkou bylo digitální ovládání kolejiště a jízdy lokomotiv či vlaků. „Technika jde dnes dál a modely lokomotiv mají v sobě digitální dekodéry, kdy model si bere z povelů, které jsou mu zadávány z digitální ústředny. Umožňuje to tak pohyb i několika lokomotiv na jedné koleji, což dříve nebylo možné," popsal modelář.

Hlavním exponátem výstavy bylo klubové kolejiště rozprostírající se na dvanácti metrech čtverečních. „K doplnění našeho kolejiště, které tachovská veřejnost zná už dobře, vystavujeme ho několik let, jsme připravili také malé digitální kolejiště. To má asi dva metry čtvereční. Jde o ukázku, jak to vše funguje. Pak tu máme jedno domácí kolejiště s třemi metry čtverečními. V tomto případě jde o srovnání, jak modelařina vypadala před třiceti lety. Je stavěno z materiálů z bývalého východního Německa. Tradičně tu máme i zahradní železnici od našich přátel z Mariánských Lázní. Modely jsou schopné jezdit i venku za běžných povětrnostních podmínek," přiblížil celou výstavu Miroslav Panský.

Obdivovanou novinkou byl už zmiňovaný okruh pro silniční vozidla. Na něm se pohybovalo například nákladní auto. V sobě má zabudovaný elektromotorek a akumulátor. Na přední ose je magnet a v dráze pod povrchem silnice ocelový drát. Jedoucí vozidlo pak kopíruje jeho dráhu. „Je to poprvé, kdy nám jezdí nejen vlaky po kolejích, ale i auta po silnici," uzavřel modelář.

Autor: Antonín Hříbal

10.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení