„Mívám lehké spaní, a tak mne to někdy kolem čtvrté nebo páté v noci probudilo. Slyšel jsem jednu silnější ránu a pak to dunění. Ale trvalo to krátce, takové tři vteřiny,“ popsal dále muž, který si nepřál zveřejnit své plné jméno. „Napadlo mne, jestli to není nějaká nehoda, ale to bývají jiné zvuky. Tohle přicházelo úplně odjinud,“ dodal pan Jindřich.

Nebyl jediným, kdo na Tachovsku zemětřesení, které postihlo především Sokolovsko a Chebsko, zaznamenal.

„Já to věděl nejspíš první,“ vyjádřil se k prvním otřesům Jaroslav Konečný z Chodové Plané. „Ráno mě totiž vyburcoval z postele telefon a psal mi kamarád, že si mám jít něco poslechnout do sklepa,“ pokračoval. „Ona to asi většina lidí zaspala, ale žádný veliký otřes to nebyl. Ale kdybyste ve sklepě strčili hlavu pod regál se zavařeninami, uslyšeli byste dunění,“ popsal amatérský montanista a speleolog. Ten podobné podzemní aktivity vítá. „Možná je to divné, ale další otřes bych si docela přál. Kdyby ale byly otřesy velké, nejlepší je postavit se mezi dveřní zárubně. Tam je nejbezpečněji,“ dodal speleolog z Chodové Plané.

Zemětřesení, při kterých jde o život, ale podle odborníků na západě Čech nehrozí. „Tato lokalita má maximální potenciál na pátý stupeň Richterovy škály,“ uvedl Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. „Při takové síle mohou praskat zdi, padat komíny.“

Epicentrum pátečních otřesů bylo 15 kilometrů severně od Chebu. „Zcela jistě mohly otřesy cítit lidé na Tachovsku. Síla otřesů byla kolem 3,5 stupně. Houpe se přitom zem a je to doprovázeno zvuky, jako když projíždí tank,“ vysvětlil akademik. Podle něj nelze vyloučit, že se otřesy budou opakovat. „Zemětřesné roje z roku 2000 trvaly s různými přestávkami čtyři měsíce,“ doplnil Horálek.

Aktuální údaje o zemětřesení najdete zde>>>

Aktuální (živé) seismogramy stanic najdete zde >>>

Pocítili jse na vlastní kůži otřesy země? Jaké jse měli pocity když se zem chvěla? Napište nám na redakce.tachovsky@denik.cz nebo své postřehy připojte do diskuze k tomuto článku. Máte obavy a otázky? Napište nám je, a my se za vás zeptáme odborníků.