Od roku 2002 žije Slovenka Emílie Vravišová v České republice, pět let na Tachovsku. Nemá české občanství, ani trvalý pobyt, ale jen povolení k pobytu. V současné době pracuje jako dozorkyně parkoviště v centru Tachova.
„Před dvěma lety jsem ale pracovala přes agenturu SK Express v Idealu na Nové Hospodě, ale také na jiných místech. Za dva týdny práce v Idealu mi ale agentura nedala smlouvu, chtěli mi dát jen dohodu. Já bych se tam ráda stala kmenovou zaměstnankyní, to ovšem nešlo. Mistr nebyl proti, ale přes personální oddělení to prostě neprošlo,“ sdělila nám. „Říkali, že smlouvu mi udělají, až odpracuji sto padesát hodin, na to jsem ale nepřistoupila,“ dodala.
Tím pádem v Idealu podle svého vyjádření skončila. „Dodnes mi ale agentura za ty dva týdny nezaplatila, dluží mi asi tak 5600 korun. A musela jsem si sama uhradit zdravotní a sociální dávky,“ sdělila nám Vravišová s tím, že agenturu na to upozornila, ale doposud se nedočkala odezvy.
„Paní Vrávišová u nás pracovala od 12. června do 3. července 2007 na základě dohody o provedení práce a jen od 4. července do 22. srpna 2007 na základě pracovní smlouvy,“ vyjádřil se zástupce dnešní agentury Express People Martin Václavík. „Po celý srpen byla v pracovní neschopnosti a ještě v roce 2007 nás žalovala na OIP Praha a požadovala jakousi náhradu, že, jak také vy uvádíte, si musela sama uhradit zdravotní a sociální dávky,“ uvedl.
Podle Václavíka si určitě musela sama doplatit zdravotní pojištění u její zdravotní pojišťovny ve Slovensku za období od 12. června do 3. července 2007. „To bylo období dohody o vykonání práce, protože tato dohoda nezakládá účast na zdravotním ani sociálním pojištění. Když zaměstnanec v době dohody nemá hlavní pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti, není živnostníkem, nepobírá starobní nebo invalidní důchod, není studentem či nepobírá rodičovský příspěvek, musí si podle zákona o zdravotním pojištění jako samoplátce doplatit za onu dobu jen zdravotní pojištění,“ vysvětlil dále Václavík. „Nevím, proč paní hovoří i o sociálním pojištění, neboť na Slovensku není povinnost a ani možnost zpětně doplácet po dobu dohody,“ dodal.
Nemocenské dávky byly Emílii Vrávišové zúčtované po doložení záznamu o úrazu v září 2007. „Ověřím si ještě v Praze, kdy jí byly zaslány všechny koruny. Veškeré doklady, myslím, že i bankovní výpisy, jsme předkládali i kontrole,“ doplnil zástupce agentury.
„Mám ještě jeden postřeh. Tuto ženu po ukončení pracovní neschopnosti znovu přijal kolega. Nedoložila mu ale občanský průkaz a řekla mu, že se jmenuje Brabišová a na toto příjmení byla vystavena také dohoda o vykonání práce,“ uvedl dále Martin Václavík. „Potřebovali jsme od ní i rodné číslo, ale neznala je zpaměti a týden slibovala kolegovi, že občanský průkaz přinese, že jej má na ubytovně. Když posléze občanský průkaz přinesla, zjistilo se, že nás oklamala, že se nejmenuje Brabišová, ale Vrávišová. Způsobila tím nemalé problémy, které jsme kvůli změně jména zaměstnance museli vysvětlovat na Úřadu práce. Mzda za tento týden jí byla samozřejmě zaslaná na adresu trvalého bydliště,“ dodal Václavík.
Emília Vravišová je ale přesvědčena, že nikoho vědomě nepodvedla. „Nemůžu za to, že si moje příjmení v agentuře špatně napsali,“ vysvětlila.