„Když se májka vyrábí, jdou proti sobě mužské a ženské síly, navzájem se proplétají a tím jak všichni dávají jednou ruku nahoru a jednou dolů, tak se vlastně kolem kůlu tká látka," vysvětlila pořadatelka Miroslava Válová.

Symbolicky řečeno, muži drží dřevěný kůl a ženy ochraňují jamku, kterou nakonec uvolní a muži tak do ní zarazí kolík, na který se posléze tká zmíněná látka. Máj je pak uprostřed obce vystaven po celý rok. „Když se staví májka nová, starou látku sundáme a schováme. Občas z ní i něco vytvoříme. Vzpomínám si, že jsme z ní vyraběli draky, je nám to líto vyhodit," prozradila Válová další způsob využití.

Večer se ještě vynášela Morana, která byla na hranici upálena. V neděli pak byly oslavy završeny fotbalovým utkáním, kdy se proti sobě postavily celky Olbramova a Lestkova. Ani utkání ale nebylo bez zajímavosti. „Hrálo se na území zaniklé obce Horní Víska. Fotbalový zápas tak má ono místo připomenout," připomněla Válová místní historii.

Na oslavy přijeli lidé až z Prahy. Mezi nimi byl i Ondřej Hofmeister. „Přijel jsem za kamarády. Samozřejmě nás zajímalo, jak taková májka vypadá. V Olbramově ale nejsem poprvé," sdělil.