Byť takhle blízko sebe, v přístupu k volbám jsou naprosto odlišné. Při minulých volbách do Evropského parlamentu měly Skapce nejvyšší účast v rámci celého okresu, více než třicet procent. Naopak sousední Zhoř žebříček uzavírala, volit zde přišlo sotva osm procent voličů.

Zhoř je vůbec vesnice, která má nejmenší účast v rámci celého tachovského okresu pravidelně téměř ve všech volbách. Letos si ale cestu k urnám našlo přece jen více lidí. "Voličů máme v obci více než sto dvacet a momentálně odvolilo přibližně dvanáct až třináct procent lidí," sdělila Deníku krátce před uzavřením volební místnosti předsedkyně volební komise Dáša Kolečkářová.

Proč ale bývá ve Zhoři dlouhodobě tak nízká účast, si nikdo z členů volební komise nedokáže vysvětlit. "Je to určitě také dáno hodně tím, že spousta lidí je sice v obci hlášena k trvalému pobytu a je tedy na seznamu voličů, ale prakticky tady nebydlí," míní matador volební komise a bývalý starosta Stanislav Novák.

Malý zájem voličů o evropské volby zaznamenaly rovněž sousední Skapce. "Volby byly v poklidu, žádné problémy jsme nezaznamenali," řekla Deníku předsedkyně volební komise Alžběta Igerská. "Volební účast odhadujeme na zhruba čtvrtinu, ale přesně to teprve spočítáme," dodala v závěru druhého volebního dne. Je to podstatně vyšší procento, než v sousední Zhoři, i tak je to ale málo, čekání na hlasující si členové volebních komisí v obou obcích krátili především vyprávěním.

Policisté rozdávali před školou pomněnky
FOTO: Policisté rozdávali před školou pomněnky