Na Tachovsku je třináct židovských hřbitovů, více či méně zachovalých. Ale zatímco ostatní hřbitovy v těchto dnech, kdy se blíží Dušičky, jsou plné pozůstalých, květin a plápolajících svíček, židovské hřbitovy zůstávají oázou ticha.

Židé totiž projevují vzpomínku a úctu k zemřelým jinak, než například katolíci, či ostatní obyvatelé. „Staletími se vyvinul zvyk navštěvovat zesnulé na závěr období šiva, což je sedm dní po pohřbu, a šlošim, tedy měsíc po pohřbu, případně ve dny výročí smrti," řekla Deníku ředitelka Muzea Českého lesa v Tachově Jana Hutníková. Někdy je návštěva židovského hřbitova zcela zakázaná – v sobotu a při biblických svátcích.

I když řada židovských hřbitovů zarůstá, je na druhé straně mnoho těch, o které se lidé starají. Například zmíněné tachovské muzeum se podílí prostřednictvím odborníka Václava Freda Chvátala na výzkumu židovských hřbitovů i v zahraničí. A díky tomuto výzkumu bylo několik hřbitovů na Tachovsku prohlášeno za kulturní památku: Kořen, Stráž, Pořejov, Svojšín, Tachov 1 a Telice. A například svojšínský židovský hřbitov rekonstruovali účastníci mezinárodního workcampu, kteří dosadili zpět na původní místa náhrobní kameny.