„Silné mrazy bez sněhu nám skutečně příliš nevadily. Led byl průhledný, přes něj se dostalo do vody dost sluníčka. Fotosyntéza u řas proto mohla probíhat, řasy tak produkovaly kyslík a ryby ho měly dostatečné množství,“ uvedl vedoucí střediska Klatovského rybářství Jiří Lipka.

Jenže se k mrazům přidal i sníh, a to už se rybářům moc nelíbí. Pod vodou je tma a k uvedenému procesu tedy nemůže dojít. „Tento týden začneme do ledu vysekávat díry, aby šel do rybníků vzduch. Navíc jimi odcházejí i bahenní plyny,“ řekl rybář. Domnívá se, že zatím velké škody nevznikly, to ale zjistí až na jaře.

Škody ale zřejmě budou mít zemědělci, holomrazy polím, kde jsou zasety ozimy, vůbec nesvědčí. „Roky jsme takovouto zimu nezažili. Porosty mají schopnost vydržet mrazy do dvanácti, čtrnácti stupňů, ale s těmi vyššími nemáme moc zkušeností. Obávám se, že ječmeny, pšenice i řepky vymrznou,“ uvedl Vladislav Moravec ze Zemědělského družstva Vlčák Černošín. Zemědělci se chystají provést test, aby alespoň orientačně zjistili, v jakém stavu zaseté plodiny jsou. „Z polí odebereme takzvané monobloky půdy, dáme je do místnosti, kde bude teplota kolem 18 stupňů Celsia a budeme sledovat, zda a jak budou vegetovat. To bude taková první orientační zkouška, jak to s plodinami na polích vypadá.“

Ani sníh, který začal padat už zemědělcům příliš nepomůže. „Plodiny před vymrznutím už nezachrání, může situaci jen mírně stabilizovat,“ míní Moravec. Obává se, že bude třeba přesít pole jařinami.

Stejné obavy má i jednatel borské společnosti Nebos Pavel Žáček. „Skutečné škody, které nadělaly holomrazy na polích poznáme, až všechno rozmrzne. Ale už teď víme, že nám nezbude nic jiného než některá pole přesívat,“ uvedl.