Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Život bez práce rodiny z bídy nedostane

TACHOVSKO - Rodiče často nemají práci. Děti nemá kdo naučit, že je o zaměstnání třeba usilovat

19.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Velká chudinská ghetta, která by převážně obývali Romové nebo ostatní sociálně slabší obyvatelé, byste ve městech na Tachovsku hledali marně. Neznamená to však, že by v našem regionu panovala mezi Romy a neromy všeobecná shoda a Romové neměli žádné sociální problémy.


„Už čtyři a půl roku bydlím v tomto domě,“ začíná vyprávět svůj příběh A.M., Rom z Tachova, který i s pětičlennou rodinou žije v jednopokojovém bytě v domě pro sociálně slabé „Tenkrát nás sem přestěhovali, protože dům, ve kterém jsme bydleli, město zbouralo. Já sám mám invalidní důchod. Mám odpracováno dvacet devět let a zničil jsem si zdraví v zaměstnání. Ale znám například Romy, kterým je třicet a mají odpracovány pouhé tři měsíce a na dávkách berou veliké peníze.“ pokračuje Tachovan.


„Tohle já osobně cítím vůči mně jako nespravedlnost. Znám mezi Romy mnoho, kteří nemají vlastní bydlení, žijí na ubytovnách. Peníze, které dostanou, prohrají v automatech a v mnoha případech zanedbávají výchovu svých dětí. Dokonce se mi už stalo, že za mnou přišli, ať jim dám trochu jídla nebo ošacení. Takové by měly úřady víc kontrolovat. Někdy se dokonce za ně i stydím,“ přiznal Rom . „Pořád říkají, že nemají práci, ale kdo chce, ten ji sežene. Ale také znám slušné Romy, kteří poctivě pracují a vychovávají své děti,“ dodal.


Přesná statistická čísla která by na Tachovsku vyjadřovala například poměr mezi romskými a neromskými uchazeči o práci, nebo počet nezaměstnaných mezi Romy, však neexistují.


„My nerozlišujeme, zda uchazeč o práci je, nebo není Rom. Neděláme rozdíl. Proto se to ani ze statistik nedá vypozorovat,“ řekl Deníku na toto téma ředitel tachovského úřadu práce Jaroslav Stehlík.


Komunální politici mu v tom, že nedělají rozdíl mezi barvou pleti, souhlasně přitakávají.
„Díváme se na všechny naše občany stejně. Je pravdou, že mnoho Romů má problémy, například platit nájem, ale to platí i pro neromy. Určitě je ale nevyčleňujeme někam stranou,“ komentoval stav věcí místostarosta Tachova Jiří Struček.


„Zvláštní problémy nemáme, máme Romy kteří se přizpůsobili, žijí normálně a slušně se chovají. Samozřejmě jsou i výjimky. Ale to je tak i u ostatních občanů,“ řekl deníku starosta Plané Karel Vrzala.


Ani senátor za Tachovsko Ladislav Macák nevidí soužití mezi Čechy a Romy nijak dramaticky.
„Romské rodiny tady už žijí dlouhá léta. Mnoho z nich bydlí v roztroušeně mezi ostatními. Také nikdy nežili odděleně, v nějakých svých komunitách. Takže já osobně nevidím větší problémy a ani nědělám rozdíly mezi Romy a ostaními obyvateli,“ dodal senátor.

Autor: Václav Šimek

19.2.2008
SDÍLEJ:
Rybáři ve čtvrtek od rána připravovali vše potřebné, aby výlov byl úspěšný
12

FOTO: Teplé počasí o den posunulo výlov Regentu

Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení