Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Život mi zachránili tachovští hasiči

Tachov - Hlavně chci zůstat stejná, říká obyvatelka vyhořelého bytu.

23.8.2009
SDÍLEJ:

Požár bytu v Tachově.Foto: DENÍK/Josef Holek

Do Tachova se před osmi lety přistěhovala Simona Luncarová. Když přijela tehdy z Benešova u Prahy, ani v nejmenším neměla tušení, jaká situace ji v jejím novém bydlišti potká. Celkem poklidný život podnikatelky vlastnící obchod s textilem se v jednom okamžiku převrátil naruby. Minulý týden totiž plameny zachvátily byt v panelovém domě, kde bydlí a smrti unikla jen o vlásek.

„Byla jsem silně omámena kouřem a pamatuji si až probrání na schodišti. Když začalo hořet, spala jsem a myslela si jen, že se mi něco zdá. Bylo mi strašné horko,“ vypovídá o prvních okamžicích, kdy si začala uvědomovat, že hoří. Bosá a spoře oděná paní Simona byla odvezena k lékaři. „Na poliklinice v Tachově mi nic nezjistili a tak mě odvezli zpět domů. Abych se mohla převlíknout, hasiči mě dovedli do bytu a posvítili baterkou. Naštěstí ve skříni nebyly oděvy shořelé i když všude bylo černo, smrad a hrůza, kterou jsem nikdy nezažila. Hasič mi jen říkal, abych se nerozhlížela, vzala pár věcí a šli jsme pryč,“ popisuje návrat do bytu. „Pak jsem šla ven před panelák a tam se z celé té situace začala třást. Stáli tam policisti, chtěli pomoci, ale mě byla jen zima. V hlavě se mi honila otázka, co teď?“ vypráví o chvíli, kdy jí podle jejích slov, bylo nejhůře.

Život jí zachránil zasahující hasič. Až z vyprávění se paní Simona dověděla, jak se vše seběhlo. „Zatímco ostatní hasiči hasili, jeden mě chytil a vyvedl ven na to schodiště. Jiní hledali, zda ještě není někdo v bytě. Viděli i poházené hračky, tak měli obavy, zda tam není dítě,“ pokračuje v přibližování tragické situace. Otřesnému pohledu na hořící byt její osmiletá dcera unikla. Malá Kristýnka byla totiž u svého táty a zřejmě zatím ani neví, co se stalo. „Celé prázdniny je pryč. Byla s dědou v zahraničí a teď je u bývalého manžela. Mám strach mu zavolat, co se stalo. Docela se toho děsím. Ale jestli zahlídla dcerka noviny, tak už stejně vše ví,“ prozrazuje své obavy.

V tíživé situaci přišla pomoc v zápětí. „Fotbalisti, které znám od vidění, mi řekli, ať nechám přistavit kontejner a neplatím žádnou službu. Přijdou mi pomoc byt vyklidit, vyházet vše ohořelé a smradlavé ven. Byla jsem z té nabídky v šoku,“ říká s úlevou a nadějí v hlase. V bytě dnes neteče voda, nejde elektrický proud. Obyvatelka ani zatím nemůže uklízet, protože čeká na vyjádření a povolení od pojišťovny. Dočasné útočiště našla v tachovském Klubu. Pomoc ze strany Tachovanů ji mile překvapila. „Nejsem Tachovanka, přistěhovala jsem se ze středních Čech. Na místní lidi jsem i trochu nadávala, ale mám jiný názor. Jsou tu moc fajn lidé,“ poukazuje na mezilidské vztahy.

Paní Simona je přesvědčená, že požár vznikl z důvodu závady na elektroinstalaci. „Myslím si, že to hořet začalo buď od zásuvky za sedačkou nebo chytla televize,“ poukazuje na možné příčiny požáru. Jedna místnost shořela celá a další dvě jsou silně znečištěné kouřem. „Zatím to nevím přesně, ale vypadá to, že vše, co bylo v zásuvkách, neshořelo. Nepřišla jsem tedy o dokumenty, fotky a jiné cennosti. Co bylo na povrchu, je spálené, na věci uvnitř se musím ještě podívat,“ dodává. Přes kritickou situaci si obyvatelka zachovává pozitivní pohled na svět. „Říkali mi to ostatní a říkám si to i já sama, hlavně musím zůstat taková jaká jsem. Život jde dál. Ted nastane veliké uklízení,“ vzhlíží do blízké budoucnosti.

Dvacetitisícová hotovost a doklady unikly plamenům. „Zachránili je také hasiči. Leželo to na stole v obýváku a jeden z hasičů vše popadl a vynesl ven. Tím mi ušetřil hodně starostí. Hasiči se zachovali naprosto profesionálně a za vše jim moc děkuji. Nebýt jich, zřejmě bych to nepřežila,“ děkuje Luncarová zasahujícím profesionálním hasičům z Tachova.

Autor: Antonín Hříbal

23.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení