V sobotu 4. května se mladí včelaříci z Plzeňského a Karlovarského kraje sjeli ve Stříbře, kde se uskutečnil další ročník oblastního kola soutěže Zlatá včela. Organizátoři ze Včelařského kroužku mládeže Stříbro společně s ZO ČSV Stříbro v prostorách základní školy Gagarinova připravili pro všechny soutěžící příjemné prostředí.

Oproti předcházejícím rokům nasbírat zkušenosti a poznat nové kamarády se společnou vášní pro včelky dorazily v doprovodu dospělých také děti z Karlovarského kraje. „Soutěží se ve dvou kategoriích, mladší a starší žáci a obě kategorie soutěží shodně v pěti disciplínách,“ vysvětlila Deníku Pavla Kovaříková, která dorazila se svým týmem z Kladrub. Včelaříci tak poměřili své síly v botanice, kdy musely poznávat včelařsky významné rostliny, dále v mikroskopování, kdy určovali části těl včelek včetně popisu. Následovala včelařská praxe, při níž museli malí včelaři sestavit úl a ukázat, že si ví rady s roztočem varroa destructor. Poté přišel test znalostí a zkouška znalostí pomůcek, při níž bylo třeba pojmenovat včelařské nářadí a náčiní. „Kromě hlavních disciplín soutěžily děti i ve vedlejších disciplínách jako značení matek, stloukání rámku či anatomie včely,“ vypočetla Kovaříková.

RCZ - Rammstein Tribute Show.
Rozvadov ozáří ohňostroj. Na hřišti to rozbalí RCZ Rammstein Tribute Show

Do národního kola v Nasavrkách postupují první dva soutěžící v kategorii starších v soutěži hlavních disciplín. „Všichni si to užili, občerstvení bylo zajištěno pro děti i dospělé, díky moc organizátorům, akce se vyvedla a líbily se nám i prostory, které škola soutěžícím poskytla,“ shrnula sobotní dopoledne vedoucí kladrubského kroužku Pavla Kovaříková.

Výsledky oblastní kolo mladší včelaři:

1. Antonín Čechura, VKM Kladruby

2. David Burda, Kladruby dorost

3. Jakub Karlík, Kladruby dorost

4. Vojtěch Bouzek a Lucie Vrbová, Kladruby dorost

Výsledky oblastní kolo starší včelaři:

1. Lukáš Loukota, Stříbro včelaříci

2. Eva Hradilová, VKM Kladruby

3. Tadeáš Andrel, VKM Kladruby

4. Petr Bareš, Stříbro včelaříci