Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlatou cestu přiblíží posluchačům beseda a fotopanely

Tachov – Přátelé Zlaté cesty a další zájemci o dění kolem historické obchodní stezky se sejdou v Muzeu Českého lesa v Tachově.

11.12.2013
SDÍLEJ:

Ze slavnosti odhalování milníků na Zlaté cestěFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

V pátek 13. prosince se tam totiž koná posezení s povídáním na téma: Setkání nad výstavou fotopanelů Na Zlaté cestě. Veřejnost má tak ojedinělou možnost se společně s autory ohlédnout za dobou, po kterou se realizoval společný přeshraniční projekt spolků – bavorského Via Carolina z Bärnau a českého Terra Tachovia z Tachova. Prostředkem k zavzpomínání budou zmíněné fotopanely, jež byly také vystavovány v Senátu, dále filmy a hlavně svědectví přímých účastníků projektu. Začátek setkání je v 16 hodin.

Oč vlastně jde. Zlatá cesta je dávná obchodní stezka, která vychází z Norimberka a vede až do Prahy. V současnosti zmapovaný úsek je mezi Bärnau přes Tachov do Pernolce. Tato trasa je celá zmapována a podél ní dnes stojí celkem 19 milníků věnovaných osobnostem úzce spjatým s územím dnešního Tachovska, například sv. Vojtěchovi, Janu Nepomuckému, Janu Lucemburskému či lidovému kameníku Georgu Böehmovi. Milníky tvořili autoři posledních několik let, spolky je osadily podél cesty a snaží se oživit dění na této spojnici. Třeba pořádáním takzvaných výšlapů, při kterých početné skupiny lidí putují právě po Zlaté cestě od hranic s Německem do Tachova. Zlatá éra Zlaté cesty byla ve čtrnáctém, patnáctém století do doby Husitských válek. V té době zdejší kraj dost utrpěl. Ironií osudu je, že se cesta začala nazývat Zlatou teprve v době svého počínajícího úpadku. Po roce 1490 začal význam Tachovské větve Norimberské cesty postupně upadat, neboť po tomto datu začínají stížnosti na poničená města Bärnau, Tachov, Weiden, která pak zatěžují cestující vysokými cly.

Spolky, pečující o starověkou spojnici, mají i smělé plány do budoucnosti. „Německá strana chce cestu zmapovat až do Weidenu a my ji chceme prodloužit z Pernolce do Plzně a třeba i dál," říká za českou stranu, spolek Terra Tachovia, Roman Soukup. Nezapomíná ale vzápětí dodat, že vše záleží na mnoha okolnostech. „Například na poptávce po takových aktivitách a samozřejmě na penězích."

Další z věcí budoucích se týká právě fotopanelů. „Chtěli bychom, aby byly součástí zahajovací výstavy v městském muzeu, které se chystá do zámku v Tachově," dále přibližuje vize Soukup.

O současné Zlaté cestě hovoří také jako o páteřní spojnici. Spolky se snaží, aby podobně jako korálky na niti, byly také podél cesty pořádány různé kulturní, společenské i obchodní akce.

O tom o všem bude také páteční setkání. Přinese výstavu obrazů, vyprávění autorů, organizátorů i partnerů. Ukáže, jak se milníky na Zlaté cestě tvořily a také jejich slavnostní odhalování.

O připomínku této dávné trasy a její částečné oživení se stará projekt realizovaný partnery bavorským Via Carolina a českým Terra Tachovia spolufinancovaný z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj Cíl 3.

Autor: Antonín Hříbal

11.12.2013
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení