Šermíři pro nemalé jubileum chystají na letošní srpen zahradní slavnost, a to v kruhu svých nejbližších spolupracovníků, přátel a rodiny. Na veselici samozřejmě nebude chybět přehlídka dovedností členů Zlatého grálu, děkovný ceremoniál, guláš, prase, pivo, hudba a další překvapení.

Kdy to všechno vůbec začalo? Podle kroniky Zlatého grálu se psal listopad 1999. Právě tehdy se uskutečnila první schůzka skupiny. Po zkouškách šermu, nácviku představení, doplnění šatníku a výzbroje, se rytíři mohli poprvé ukázat s mečem v ruce na Den dětí v Milířích, v červnu roku 2000.

Od té doby se ve skupině vystřídalo několik šermířů. Dnes má skupina osmnáct stálých členů, kteří se připravují na svá vystoupení jednou týdně. „Teď je to složité, protože každý má svou práci a dovolenou vždy nedostanou. Když byli ve škole, tak to bylo jednodušší. Ovšem práce není žádnou překážkou. Pokud to člověka opravdu baví, tak to jde,“ sděluje vedoucí skupiny Milan Gina.

Mezi hlavní taháky patří samozřejmě představení gotická, plná šermu a dobových kostýmů, ale není to zdaleka lákadlo jediné. Vystoupení se musí obměňovat, aby pobavila obecenstvo. Zlatý grál vystupuje i v přestrojení za barbary, mušketýry, Římany, předvádí ohňovou show, kterou oceníte hlavně v nočních hodinách. Něžnější část skupiny vás potěší marockými tanci.

Mezi repertoár skupiny patří i vtipná divadelní hra s názvem „Krčma u Držky“.

Inspiraci šermíři čerpají převážně z filmů, knih, ale také z vlastních hlav. Zlatý grál vám vše ze svého umění předvede v hodinové show, při které se diváci nenudí, ba naopak.

Milan Gina doplňuje: „Nás vždycky strašně potěší, když se to povede a máme úspěch. To je tak nádherné.“

Skupina připravuje i další obměny – do svého programu chystá i cikánské tance či střelbu z děla.

Přestože představení s nádechem historie jsou ryze amatérská, dají se porovnávat s profesionály. Aby ne, když skupina má za sebou skoro pět set šermířských a přes dvě stě nočních vystoupení nejen v Tachově, například na Historických slavnostech, či v jiných českých městech, ale dokonce i v Německu, nejvíce ve spolupráci s městem Bärnau. Tam si lidé šermířského umění opravdu váží. Skupinu Zlatý grál dokonce přijala bavorská vláda v mnichovské katedrále.

Čím si vysvětlovat úspěch až za hranicemi? Milan Gina objasňuje: „Je to o lidech, Němci v tom žijí. Všechno dokážou tak skvěle udělat. My se jim strašně líbíme, a proto si nás cení.“ Šermíři se také účastnili odhalení milníku Jana Lucemburského v Tachově v rámci obnovy Zlaté stezky.

Už osm let patří mezi stálé scény Zlatého grálu letní bitva na hradě Točník, kde se každý rok obměňuje historické téma. Točník je jedno z nejoblíbenějších míst skupiny. „V místě, které měli k vystoupení vždy ti nejlepší z nejlepších, tak tam vystupujeme už i my,“ chlubí se úspěchy svých rytířů Gina.

A proč zrovna název Zlatý grál? „No, protože Rytíři a podobně, to už tady je. Proto jsme se rozhodli, že se budeme jmenovat nějak jinak. Název Zlatý grál je z jednoho prostého důvodu – co země, to jiný zlatý grál. Někde je to meč, jinde něčí pozůstatky nebo kalich… My jsme využili i toho, že na kostýmech, kromě meče, máme právě ten malý kalich – a tím to vzniklo,“ vysvětlil Gina.

Veronika Dubšíková