„Už loni jsme u této chovatelky zasahovali. Museli jsme jí odebrat německého ovčáka. Teď mi e–mailem přišlo upozornění na zlatého retrívra. Je prý vyhublý, podvyživený,“ řekl Bobál. U chovatelky však včera žádné závažné nedostatky nezjistili. „Když jsme přijeli na místo, pes byl v pořádku, v pohodě, nejevil známky podvýživy. Majitelka chová ještě tři psy malého plemene a na místě musela odstranit jednu závadu – jeden pes se nemohl dostat do boudy,“ dodal Bobál.

Podle ředitele Krajské veterinární správy v Plzni Richarda Bílého veterinářka při kontrole zjistila, že retrívr je v dobrém zdravotním stavu, ale jeden ze tří kříženců, asi desetiletý, je vyhublý. „Chovatelce bude nařízeno předvedení psů ke klinickému vyšetření k soukromému veterináři. Pak nám bude muset podat zprávu o zdravotním stavu, popřípadě léčbě psů, odčervení a povinném očkování,“ řekl Bílý.

Bobála mrzí především to, že ani on, ani veterináři nemají páku zabránit problémovým chovatelům v případném týrání zvířat. „Když chovatel poruší veterinární zákon a zvíře je mu odebráno, může si v tu ránu pořídit nové a problémy mohou pokračovat. Tomu bychom rádi zabránili, ale zatím není jak. Tratí na tom i stát, vlastně i obec, která musí hradit případné náklady s umístěním v útulku,“ doplnil Bobál.

Jiří Kohout, Alena Nová