Celkem třikrát navštívil rodinný dům pana Františka z Plané zloděj. Pokaždé ten samý. „Poprvé jsem ho vyrušil, podruhé a potřetí ale už byl úspěšný,“ zoufá si majitel domu.

Podle policejních statistik, které vydala správa Západočeského kraje ale klesla kriminalita v kraji plzeňském a karlovarském od ledna do května o padesát devět skutků oproti stejnému období loňského roku. „Touto celkovou trestnou činností byly způsobeny hmotné škody přesahující 612 miliónů korun.Ve srovnání s loňským rokem je to o 195 miliónů korun méně. Objasněnost na území západních Čech přesáhla hranici 48 procent,“ uvedla tisková mluvčí západočeských policistů Jolana Číhová.

V porovnání s dalšími kraji v rámci celé republiky dosáhla za prvních pět měsíců letošního roku Policie ČR, správa Západočeského kraje, nejvyšší objasněnost trestné činnosti.

Největší podíl na celkové kriminalitě má podle Číhové kriminalita obecná, do které mimo jiné spadá násilná a majetková trestná činnost. V obou zmiňovaných krajích vede statistiku násilná trestná činnost.

„Co se týče dalších násilných trestných činů, tak nejvíce je zaevidováno loupeží. U krádeží vloupáním je ve statistických tabulkách zapsáno tisíc 1748 případů, což je o 51 činů více než v loni. Tady jsou nejčastějším činem krádeže vloupáním do víkendových chat, do obchodů nebo do rodinných domů,“ doplnila Číhová.

Z pohledu teritoriálního došlo k nárůstu celkové kriminality na území Tachovska o sto šestnáct případů.
Jsou mezi nimi i případy vykradení domu pana Františka z Plané. „Poprvé jsem zloděje vyrušil, když jsem přišel domů ve tři ráno. To nic neukradl, jen si to tady patrně prohlédl. Za nějaký čas přišel znovu, a to mě vykradl pořádně. Tentokrát bral elektroniku, šperky, ale samozřejmě i peníze. Do domu vnikl vždy okénkem ve spíži. Poprvé jej vysklil. Škody pojišťovna zaplatila. Když přišel potřetí, bylo okénko otevřené na větračku a chmaták jej pouze vytlačil. Scénář se opakoval. Nová elektronika a jiné šperky,“ řekl Deníku pan František.

Podobná událost se přihodila i paní Haně z Plané, které do ordinace třikrát vnikl stejný chmaták, jako v případu pana Franiška. Ordinaci poberta navštívil ve třech kolech. Poprvé nic neukradl, jen si uvařil kávu a snědl bonboniéru a vybral nějaké karty z kartotéky. Podruhé vnikl oknem a ukradl služební mobil. Ve třetím případě opět ukradl mobil, notebook a flashdisk. Kromě toho rozkopl dveře,“ řekla paní Hana. Ve zmíněných případech policisté zloděje vždy dopadli.

Policie varuje před nastávajícím obdobím letních dovolených, kdy mnoho lidí opouští republiku.
„Lidé by se před odjezdem měli přesvědčit o tom, že mají zavřená všechna okna i ventilace. Ideální je třeba využít souseda, který by ráno v domě roztemnil závěsy na oknech a večer zase zatáhnul. Aby si to případný zloděj nedovedl otipovat. To v případě, že souseda dobře znáte. Ale pomohou i tak, že objekt jen obejdou, zda není něco v nepořádku,“ informoval mluvčí tachovských policistů Václav Blahník.

Josef Holek