„S krádežemi mladých stromků se před vánočními svátky potýkáme každý rok," řekl Deníku pracovník Správy městských lesů Tachov Josef Červinka.
Podle jeho dalších slov se mohou škody vyšplhat až do řádů desítek tisíc korun. „Záleží na tom, kde případný zloděj stromky uřízne a především jaký počet jich odveze nebo znehodnotí."

Stromy ovšem nejsou bez ochrany. „Všechny mladé stromky, které by se mohly stát lákadlem pro zloděje, jsou natřeny speciálním přípravkem, který na stromcích zaschne a po přenesení do tepla začne vydávat nepříjemný zápach," vysvětlil Deníku Červinka.

Bohužel, ani tato ochrana zloděje v některých případech také neodradí.

Své o tom ví i Stříbro, kde je mizení mladých stromů v období adventu také dlouholetý a stále se opakující problém. Zde je zloději nejvíce navštěvována oblast v okolí obce Sulislav. V případě Stříbra se k boji proti vánočním zlodějům přidají i policisté. „Zrovna dnes mi volala policie, abychom udělali seznam míst, která jsou vykrádána nejčastěji," řekl prokurista Lesů města Stříbra Vladimír Souček a dodal: „Samozřejmě, že prostory kolem stromků máme opatřené závorami, ale ty, jak jde vidět, nikoho nezastaví. Tudíž spolupráce policie je opravdu velmi vítána." Občany, kteří chtějí na vánočním stromečku ušetřit, neodradí ani to, že jsou potřeny již zmiňovaným repelentem. „Někdy mi přijde, jak kdyby to lidé dělali jen ze vzteku. Strom uříznou a nechají ho tam. Nebo jich uříznou naprosto zbytečně rovnou pět najednou a vezmou si jeden. Tady se pak už jedná opravdu o vandalství," popsal palčivou situaci Souček.

Město se snaží krádežím předejít i tak, že stromy prodává, jak sami zástupci říkají, za velmi lidové ceny.

Bohužel ani to nepřinutí zloděje, aby si symbol Vánoc raději koupili, než aby páchali trestný čin, kterým nezákonné odcizení stromu bezpochyby je.