Ten proti zlodějům teď nasadil moderní techniku a ke svému poli nainstaloval fotopasti. S nafocenými nenechavci, které pozná, se pokusí domluvit po dobrém. Co nezmůže sám, chystá předat policii.

„Brambory jsem původně pěstoval víceméně pro potřeby své rodiny, “ vypráví Válek. Postupně lidé z okolí projevili zájem o jejich koupi. To ho přivedlo k myšlence pěstování brambor rozšířit. Nedávno ho nemile překvapilo, když se v řádcích začala objevovat prázdná místa anebo místa, kde jsou trsy brambor poškozené, na zemi vedle pole se válí poházená ještě zelená nať.

Safari den přilákal do Stráže spoustu přespolních návštěvníků. Všichni se skvěle bavili.
Ve Stráži měli o víkendu Safari den. Bavili se malí i velcí

„Dokud jsem sázel brambory v okolí domu, nikdo si netroufl přijít je krást,“ pokračuje ve vyprávění. Jenže pěstování brambor má svá pravidla. Dle agronomické zkušenosti se doporučuje osázet je na tentýž pozemek ideálně jednou za čtyři roky. Proto je letos zemědělec tentokrát vysadil na svoje pole kousek od Holyně. A rázem se objevili zloději. Ti na lup vyrážejí po setmění od lesa s čelovkami na hlavě. „Nevadí mi jen to, že mi kradou moji práci, můj majetek. Štve mě i to, že dorazí potmě, vydrancují část řádku, ale ani vše nesesbírají. Na zemi nechají válet zdravé velké brambory, o malých nedorostlých ani raději nemluvím. Poničí nať na dalších trsech, pod níž pak už brambory těžko dozrají, spoustu brambor poodkryjí, čímž je znehodnotí. Taková brambora je neprodejná, vhodná v lepším případě jen na další osev,“ durdí se.

Svůj majetek se proto rozhodl chránit nastraženými fotopastmi, které mu pomohou odhalit pachatele. „Dnešní fotopasti už mají slušnou technologii, takže jsem jich několik zakoupil, nainstaloval kolem pole a už nyní mám první poznatky. Jednoho dotyčného, kterého jsem poznal, jsem se optal, jak mu chutnají brambory, ale zatím buď nepochopil, že o něm vím, možná zpytuje svědomí a neví, jak se k tomu postavit anebo se snaží dělat mrtvého brouka. Pokusím se domluvit i s druhým zlodějem, kterého jsem poznal. Mám vše vytištěné, tyto fotopasti fungují skvěle i v noci, člověk je lehce rozpoznatelný. Pokud to nedopadne anebo pokud škoda překročí určitou hranici, obrátím se na policii,“ líčí své dosavadní postupy Květoslav Válek.

Loretánské slavnosti.
V Boru chystají na víkend oblíbené Loretánské slavnosti

Farmář z Holyně není zdaleka jediný, který se musí potýkat s nájezdy zlodějů plodin. „O této problematice samozřejmě víme, neustále opakující se krádeže brambor na polích byly důvodem, proč většina zemědělců v okrese s pěstováním brambor skončila. Komora ale zemědělcům nemůže nijak pomoci, krádeže a vzniklé škody si řeší každý individuálně,“ řekl Deníku předseda Okresní agrární komory v Tachově Stanislav Eberl. Podobně hovoří i předseda Krajské agrární komory Jaroslav Šíma. Ten doporučuje obracet se vždy na policii.

Ta však v poslední době žádný takový případ neřeší. Případné snímku zlodějů z fotopastí však může použít jako důkaz. „V uplynulém měsíci jsme se dosud žádným případem krádeže brambor nezabývali. Snímky z fotopastí lze předat Policii ČR, která s nim dále nakládá jako s důkazními prostředky. Samotné umístění fotopastí pak upravuje zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů,“ odpověděla na dotaz Deníku policejní mluvčí Iva Vršecká.