Policisté na Tachovsku už evidují několik vloupání do rekreačních objektů. „V září zloději stihli vykrást už dvě chalupy, v Dubci a Okrouhlém Hradišti, a jednu zahradní chatku přímo v Tachově,“ říká Jindřiška Cholenská z tachovského policejního ředitelství s tím, že strážci zákona znovu upozorňují na toto nebezpečí chataře a chalupáře.

V minulosti se objevily případy, kdy si vynalézaví chataři vyráběli vlastní zabezpečovací zařízení. „To ale v žádném případě nedoporučujeme,“ varovala Cholenská. „Můžeme poradit všem, kdo si chtějí své objekty zabezpečit, aby se obrátili na odborníky. Dnes existují systémy, které dokáží při vloupání varovat majitele třeba zasláním zprávy na mobilní telefon.

Nebo mohou chataři připojit objekt na pult cenrální ochrany,“ doplnila Cholenská. Elektronické zabezpečovací systémy však nemusí být jedinou ochranou přes zimu často opuštěných rekreačních objektů. Pokud si chcete před zimou pořídit například mříže do oken či vstupních dveří, které doporučují policisté, připravte si tisíce korun. „Obyčejné mříže na okno se dají pořídit od čtyř tisíc korun.

Ceny ozdobných pak začínají asi na šesti tisících pěti stech korunách,“ informoval majitel kovářství Jiří Wallner. Cena mříže na vstupní dveře se odvíjí zejména od jejích rozměrů. „Cena se bez konkrétní zakázky těžko určuje. Návrhy na mříže děláme podle stylu domu. Pojišťovny ale při případném vloupání akceptují jen kvalitnější mříže,“ dodal Wallner.