Jak jsme se ale dozvěděli od tiskového mluvčího přepravní společnosti, linku z Prahy, respektive z Plzně do Tachova zavádět nebudou. „Naše spoje provozujeme na komerční riziko, tedy bez jakýchkoliv dotací,” vysvětluje mluvčí Aleš Ondrůj. „Nejsme si jistí, zda by se linka uživila, jestli by byla rentabilní,” vyjadřuje mluvčí obavu o vytíženost. „Ani neuvažujeme o tom, že by do Tachova zajížděla linka z Norimberka do Prahy,” uvádí mluvčí.

Rozhovor přešel z tématu o autobusech na vlaky, které společnost provozuje například mezi Havířovem a Prahou. Teoreticky by se mohly žlutě zbarvené soupravy objevit i na železnici mezi Plzní a Chebem, na Tachovsku mezi Sulislaví a Chodovou Planou. „Unisono říkáme, že ve chvíli, kdy ministerstvo dopravy vypíše tendr na obsluhu určité tratě, jsme připravení se přihlásit a na trať vlaky vypravit,” říká Ondrůj. „Tady by se ale jednalo o dotovaný provoz. Nejspíše bychom nejezdili na komerční riziko. Je zřejmé, že například spoje mezi Havířovem a Prahou jsou vytíženější, než vlaky na Cheb a riziko si můžeme dovolit,” připouští mluvčí.

Doposud jsme se bavili jen o rychlících. Jiná může být situace na regionálních tratích Tachovska. Tady by totiž mohla firma Student Agency zabodovat.

Spoje osobních vlaků by mohla provozovat i na již zmíněné trase Plzeň – Cheb. Nejen na tuto trať chce hejtmanství vypsat výběrové řízení. Vítězné vlaky by však vyjely nejdříve v prosinci 2013. Tendry se týkají spojů, které platí kraj. „Na obslužnost regionálních tratí nejen na Tachovsku se budou v nejbližších letech vypisovat tendry,” potvrzuje Marcela Benediktová ze společnosti POVED, která v Plzeňském kraji organizuje veřejnou dopravu. „Může se stát, že by například z Plané do Tachova mohli zajíždět osobní vlaky z Plzně a Chebu. Táhla by je ale nejspíše dieselová lokomotiva,” uvádí Benediktová. V tomto případě však šlo spíše o akademickou myšlenku. „Každopádně kraj bude tendry vypisovat i na trať mezi Svojšínem a Borem a Tachovem a Domažlicemi. Od vypsání výběrového řízení do úplného provozu ale uplynou alespoň dva roky,” doplňuje Benediktová.

Do tendrů se pak může přirozeně přihlásit každý, tedy i Student Agency. „Musí ale splnit podmínky, které kraj zadá,” uzavírá Benediktová.