Už je tomu skoro čtyři měsíce, co jsem se přestěhovala z přírodně pestrého a velmi klidného Colorada na východní pobřeží USA, přesněji do Tenafly. Městečko se nachází v New Jersey, na druhé straně řeky Hudson se nachází New York City. Většina lidí kteří zde žijí, pracují v New York City. New Jersey je na bydlení mnohem klidnější a také levnější, než bydlení na Manhattanu. Život je tady mnohem rychlejší a hektičtější, než tomu bylo v klidném Coloradu. Celkově těch 16 měsíců uteklo strašně rychle a teď můžu konečně říct, že letos už přijedu domů.Zážitků mám tak moc, že ani nevím, kde začít a je mi jasné, že se sem všechny nevejdou, tak vám povyprávím alespoň o některých. Nejlépe pěkně od začátku.
Po roce mého pobytu v Coloradu byl čas změnit působiště a začít poznávat něco málo z východní části Spojených Států. 28. září byl čas se definitivně rozloučit s Coloradem a říct tady mě máte New Jersey a New York City. Rodinka mi udělala menší rozlučkovou party v pondělí večer, kdy se dorazili rozloučit všichni sousedi a kamarádi, i když už jsme vše společně oslavili na sobotní Jackovo Octoberfest party. Jack byl soused z vedlejšího domu. Loučení není nikdy jednoduché, ale vše jsme zvládli a v úterý ráno mě Jean, můj brazilský kamarád, odvezl na letiště. Jeana si určitě budete pamatovat z mých předešlých vyprávění, je to takové moje zlato a společně se Soniou, jsou to moji nejlepší přátelé v USA. Rozloučení proběhlo rychle, jelikož Jean mě odvezl na odjezdy, kde se nemůže parkovat dlouho. A teď tomu stále nemůžu uvěřit, ale Jean a Sonia přijedou už tenhle týden do New York City a budeme si společně po celý prodloužený víkend užívat největšího a nejlidnatějšího města USA.
Před jednou hodinou odpolední už jsem seděla v letadle a mířila na letiště Newark v New Jersey. Let trval přibližně 3 a půl hodiny, dorazila jsem před sedmou hodinou večer. Jelikož jsem tady stále jako aupair, tak na mě moje nová rodinka čekala na letišti. Přijel tatínek Jean spolu s dětmi, Sophií, které bude v únoru 11 let a Julianenm, kterému je 9 let. S rodinkou jsem se našla hned, pak už jsme jen čekali na mé dva mini obří kufříky. Tatínek Jean samozřejmě vtipkoval, jestli se sem stěhuju, že mám tolik věcí. Když jsme vyšli z letiště, tak bylo akorát po dešti a já jsem dostala menší šok z vysoké vlhkosti vzduchu, přeci jen si člověk za rok zvykne na suché ovzduší v Coloradu. Ale v ten moment jsem byla opravdu spokojená, že jsem konečně zase mohla dýchat vlhký vzduch a užívat si vodních ploch, protože v Coloradu jsem je postrádala. Po příjezdu jsme vyrazili společně na večeři do restaurace Diner v Tenafly, kde jsme se sešli s maminkou Genie. Jean měl ve středu a čtvrtek volno, takže mi vše ukázal a vysvětlil mi, jak u nich vše chodí. Samozřejmě jsem měla hrůzu z toho, že se někde ztratím, což je jedna z mých nejoblíbenějších činností. Na štestí to nebylo tak hrozné, sice jsem párkrát někde bloudila, ale zvykla jsem si rychle. Samozřejmě do New York City jezdím jenom autobusem, autem je to tak trošku bláznovství. Řidiče bych tady občas roztrhla, hlavně jejich oblíbené troubení, občas mi to připadá, že si troubí jen tak pro zábavu.
První týden ve čtvrtek jsem se setkala s děvčaty, která bydlí v okolí a také pracují jako aupair. Hned jsme společně naplánovaly nedělní výlet do New York City, poznávání Manhattanu. Měla jsem štěstí, jak s mojí novou rodinkou, tak novými kamarády, jelikož jsou tu na mě všichni moc milí. S dětičkami je to občas náročné, ale je to dobrá škola do života. Už jsem se nemohla dočkat na poznávání velkoměsta New York City, jeho přezdívka je Big Apple - velké jablko. Největší a nejlidnatější město USA. Je jedním ze světových center obchodu a finančnictví a má také celosvětový vliv na média, politiku, kulturu, umění, módu, výzkum, vzdělání a zábavu. Prostě a jednoduše místo všeho dění. Můžete zde potkat každou národnost světa.Mé první kroky v New York City vedly do Central Parku. Z Tenafly jsme vyrazily se Sabrinou, která byla z Rakouska za Corinou a Evelyn. V Central Parku jsem měla sraz s Andreou, což byla Češka. Počasí bylo teplé a příjemné, svítilo sluníčko a bylo krásné procházet se v parku a pozorovat místní život. Člověk by nevěřil, že se zde najít tak klidná místa, jako byl tento obrovský park. Central Park je opravdu velký, a čas na to, abychom ho celý prošly, by zabral asi nejméně dva dny. Vyrazily jsme tedy poznávat i jiná místa, zamířily na místní metro a směřovaly na Times Square. Times Square je hlavní obchodní křižovatkou na Manhattanu, mezi ulicí Broadway a Sedmou Avenue.
Je to rušná křižovatka umění a obchodu. Desítky elektrických, světelných, neonových značek a obrazovek zde soupeří o vaši pozornost, takže nezbývá než si je prohlednout všechny. Najdete zde velké množství obchodů s oblečením jako Forever 21, American Eagle, Quicksilver. Nesmí chybět také obchody se sladkostmi M&M, Hershey, restaurace a bary, nachází se zde kina a další firmy, banky, mediální firmy, publikování a spousty dalších. Times Square srší nikdy nekončícím životem, přitahuje tak turisty v jakoukoliv dobu. Po procházce a návštěvě některých z místních obchodů, jsme s děvčaty zamířily na místní červené schody. Schody jsou další místní atrakcí, kam si lidé dříve chodili odpočinout. Z vrcholu schodů je lepší výhled na Times Square. My jsme si na ně vyrazily také odpočinout a pozorovat místní ubíhající život. Je úplně jedno v jakou denní dobu se zde nacházíte, osvětlené je to vše výborně nonstop, za tmy jsou samozřejmě světelné billboardy mnohem lepší. Je neuvěřitelné, kolik různých národností se nachází na jednom místě. Den utekl jako voda a bylo na čase se vrátit zpět do Tenafly, pokračování poznávání New York City bylo naplánováno na následující víkend.
Z mostu byl nádherný výhled
Naše kroky s kamarádkami následující víkend směřovaly na Brooklyn Bridge. Je jedním z nejstarších visutých mostů v USA. Vede přes řeku East River a spojuje dvě části New York City, Manhattan a Brooklyn. Most také patří mezí národní historické památky. Z mostu je nádherný výhled na Manhattan, Brooklyn, v dálce Sochu Svobody, vedlejší Manhattan Bridge a další místa. Procházely jsme se na části vyhrazené pro chodce a cyklisty. Musíte být hodně opatrní při kochání se okolím a bláznivým focením všeho kolem, protože cyklistů je zde opravdu hodně. Vše jsme prošly bez větší újmy na zdraví a vyrazily přes Battery Park na Wall Street, což je mnoho amerických burzovních a neburzovních trhů. Šly jsme se zde podívat na místní sochu Charging Bull nebo také známé pod názvem Wall Street Bull, socha bronzového býka, která je symbolem agresivně finančního optimismu a prosperity. Dále naše kroky zamířily opět směrem do Central Parku. Z jižní části Manhattanu je to nahoru celkem štreka, a tak jsme kousek jely metrem a prošly kousek 5. Avenue. Na téhle ulici můžeme najít známé stavby jako katedrálu svatého Patrika, Rockeffeler Center a další. Nakoupily jsme si nějaké dobroty na posilnění a vyrazily si je vychutnat do Central Parku, kde jsme chvíli odpočívaly. Den byl krásný a slunečný, bylo to opravdu příjemné posezení. Náš den jsme završily opět na Times Square, kde je stále na co se dívat. Od té doby se New York City stalo mým hlavním víkendovým útočištěm. Byla jsem tam už nespočetněkrát a stále je co objevovat.
Když vyrazíte metrem na jižní část Manhattanu a vystoupíte na zastávce South Ferry a odtud můžete vyrazit lodí na ostrov Staten Island. Loď jezdí zdarma přibližně každých 30 minut a je to spojení mezi dolní částí Manhattanu a Staten Island. Poté je hezká procházka směrem Brooklyn Bridge, kde můžete jít na East River Bikeway, cesta podél East River. Celý břeh řeky není tak hezký, ale mám ráda část, kde je Pier 17 a Seaport. Můžeme zde najít výstavu Bodies, muzeum South Street Seaport. Procházka je nádherná a člověk cítí, že toto místo oplývá historií. Nedaleko odtud se nachází Chinatown. Skoro každé velké město má čínskou čtvrť a v New York City tomu není jinak, a tak je někdy hezké se zde procházet a představovat si, jak to asi v Číně opravdu vypadá. Je výhoda, že názvy jsou psané jak v čínštině, tak v angličtině a anglicky se zde domluvíte lehce, i když je někdy náročné rozumět angličtině s velmi silným čínským přízvukem. Najdete zde vše, co byste našli v čínském městě. Každopádně pro mě je Chinatown místo, kde můžu najít výborné čínské jídlo a trošku si procvičit jedení hůlkami. Vedle Chinatown je čtvrť Little Italy. Opět krásná procházka kolem italských restaurací a obchodů. Zde si nejsem jistá, zda je možné si představovat Itálii, je tady plno turistů a italská městečka budou pravděpodobně klidnější a příjemnější na procházku. Kousek od Little Italy se nachází SoHo. V minulosti SoHo bylo místo, kde se nacházelo nejvíce barů a nevěstinců z celého města, ale jelikož centrum města začalo směřovat více na horní část Manhattanu, noční život zde upadl. Později se sem začali stěhovat umělci, jsou zde velké prostory a oni tady měli možnost pracovat, i bydlet zároveň. Dříve se tato area nazývala South of Houston, po čase se tento název změnil na zkratku SoHo. Toto místo se stalo vyhledávanou destinací pro nakupování.
New York City se celkově skládá z 5 čtvrtí: The Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens, and Staten Island. O Manhattanu je stále o čem psát. Na Manhattanu najdeme muzea, zajímavé budovy a stavby, různé památníky, parky a vodní plochy. Další části New York City musím ještě pořádně projít, abych o nich mohla napsat, takže to zas příště.
Šárka Spurná