A právě čtenáři rozhodli, že zmrzlinovým královstvím pro letošní rok se stává stánek Martiny Prejzové nacházející se u cyklostezky v Chodové Plané. Kvůli její zmrzlině se zde zastavuje většina projíždějících cyklistů na trase mezi Mariánskými Lázně a Chodovou Planou a dojet si za ní neváhají auty ani lidé z širokého okolí.  Inspiraci k jejímu otevření získala majitelka při cestování po České republice. „V jedné vesnici jsem zahlédla stánek se zmrzlinou uprostřed polí, kde nebylo nic. Nacházel se ale u cyklostezky. A pořád si ji tam někdo chodil kupovat. Tak mě napadlo vybudovat něco podobného v Chodové Plané, kde nic takového nebylo,“ prozradila už kdysi Deníku Prejzová.

Výsledkem automobilových závodů je i nabouraná barokní kaple u Boněnova.
Výsledkem automobilových závodů je i nabouraná barokní kaple u Boněnova

Ve stánku je každý den na výběr ze dvou druhů, kdy jedna zmrzlina je pravidelně mléčná a druhou je některý z ovocných sorbetů. Dle slov brigádnic lidé nejraději mlsají vanilkovou a čokoládovou, Martina Prejzová doplnila, že letos hodně frčí také mascaropene. Milovníci chlazené pochoutky ale vítají i příchuť maliny, rakytníku, kokosu či kaktusu. A repertoár zdejšího stánku je skutečně pestrý. Pochvalu si majitelka stánku vyslechla například na Mec spritz či aloe vera. „Čas od času nabízíme také slané varianty, lidem chutná slaný karamel,“ řekla Deníku s tím, že se snaží, aby se příchuti často neopakovaly, ve stánku dbají na pestrost nabídky. „Jezdím sem na zmrzlinu rád, chutná mi vanilková, tady je opravdu vynikající, ale hodně dobrý je i kaktus,“ usmívá se spokojeně s kornoutem v ruce Ladislav Pajer.

V Boru pak kroky lidí lačnících po chladivém pokladu míří především do Trafiky U Kina Jany Habalové. V anketě čtenářů se umístila na druhém místě. Ač v trafice by člověk čekal spíše cigarety a noviny, sortiment v ní je podstatně pestřejší včetně opočenské zmrzliny a opočenských ledových tříští.

Ilustrační foto
Šestiletou dívku kopl kůň do břicha, záchranáři ji převezli na urgentní příjem

Lidé sem dle slov Habalové přicházejí především pro vanilkovou. Druhou příchuť obměňuje tak, že na své si přijdou i milovníci ovocných sorbetů. Objednat si můžete porci od mini po maxi. Téměř každý den v letních měsících přichází pro zmrzlinu paní Veronika J. z Borovan. „Doma jsem zmrzlinu nikdy nedělala, ani nezkoušela, ale děti ji milují. Vozím sem dcerku do školy a nyní na příměstský tábor, takže se zde pokaždé zastavíme,“ řekla Deníku. „Dá se říct, že synek je zde stálý zákazník,“ usmála se a s láskou pohlédla na malého synka Šimonka Koláře, který spokojeně mlsal svoji dávku vanilkové pochoutky.

Rozsáhlou rekonstrukcí prochází Jiráskova ulice v Tachově.
V Jiráskově ulici v Tachově mají novou kanalizaci, budují se chodníky a vozovka

Třetí se na „zmrzlinové bedně“ umístila Trafika u Bigi v Plané na náměstí. Barbora Habalová zde nabízí točené zmrzliny tradiční chuti, ale v horkých dnech prý lidé více vítají sorbety. Vybrat si denně mohou ze dvou druhů. Nabídka se liší den ode dne, zájemci se hodně ptají především na příchutě jablečný štrůdl, meruňku či tutti frutti. Labužníci, kteří i v parnu mají raději smetanovou mraženou dobrotu, si pochvalují především příchuť Kinder Bueno, dále pak švestku, černou višeň, pistácii a prodejkyni překvapil také obrovský zájem o slaný karamel. Po bezlepkových kornoutcích se nikdo neptá, pokud by alergik požadoval, nahradí chroupavou dobrotu papírovým kelímkem.