„V pondělí nám přišla první vyrobená značka na přání," řekl Deníku vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Městského úřadu Tachov Václav Fišpera. Podle jeho slov jsou podány ještě další dvě žádosti na značku udělanou podle přání jejího budoucí majitele. Jaké nápisy nebo čísla budou obsahovat, si majitelé nepřejí zveřejnit.

Ve Stříbře novinka vzbudila zatím dotazy. „Několik občanů se nás přišlo na tyto registrační značky optat. Žádost ale zatím nemáme žádnou," sdělil pracovník registru vozidel stříbrského městského úřadu Marek Musil.

I když by se mohlo zdát, že se ve tvoření osobitých poznávacích značek meze nekladou, také mají svá pravidla. Majitelé si nemohou nechat na tabulku vyrazit rasistické výrazy, názvy úřadů či nápis policie, hanlivá slova nebo slova, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. Zákaz využití těchto písmen je hlavně kvůli jejich snadnému zaměnění.

Na databázi zakázaných slovíček pracuje společně s ministerstvem například Institut pro kriminologii a sociální prevenci, nebo Ústav pro jazyk český Akademie věd.

Další novinkou je možnost až osmimístné kombinace písmen a čísel. Ještě do minulého roku obsahovaly značky znaků sedm.

Každá tato značka je také nepřenosná, tudíž jí nebude možné prodat společně s vozidlem.

Dále nebude možné vydat stejný text, pokud by byl štítek označující vozidlo ztracen, nebo odcizen. Tento fakt by měl tudíž zamezit situaci, kdy se objeví dvě identické SPZ. „Situace, že se objeví dvě stejné značky opravdu nastat nemůže. Žádost o značku nejdříve musí projít registrem, kde se zjistí, jestli označení se stejným nápisem již existuje," dodal k často pokládanému dotazu Fišpera.

Za zmínění stojí i cena registračních značek na přání. Ta je 5000 korun za jednu. Celkově tak vyjde originální označení vozidla na částku 10 000 korun.