Obklopena zvířaty a lidmi si Petra Zoubková plní svůj životní sen. Jak sama říká, zoologickou zahradu miluje a neměnila by. Téměř čtyři desetiletí učila děti v Přimdě matematiku a fyziku a nyní už pět let vypráví návštěvníkům zoo o zvířatech. Do zahrady to má kousek, bydlí v Plzni, ale do Přimdy se pravidelně a často vrací. Když jsme si domlouvali rozhovor, nedala jinak, než že musím přijet a vidět ta nádherná zvířata. Zastihl jsem ji hned u vchodu a než jsme došli k pavilonu Amazonie, pochopil jsem z výkladu, že seniorka překypuje elánem i vědomostmi. A jak se učitelka předmětů matematika, fyzika ocitne v roli průvodce zoologické zahrady? Nápomocna jí k tomu byla i taková zapatlaná okna šimpanzího výběhu a její výřečnost.


Jak se tak stane, že Petra Zoubková, dlouholetá učitelka z Přimdy, dělá průvodkyni v ZOO Plzeň?
Začalo to tím, že jsem byla zde v zoo na návštěvě a komentované prohlídky u šimpanzů a také na propagaci dělala Jiřina Pešová. Při jednom výkladu se k ní takhle nakloním a tiše ji pošeptám: ještě lidem řekněte, že šimpanzi jsou ohromní rekordmani v patlání svých exkrementů na sklo. Ona mi ale pověděla, ať jim to řeknu já. Tak já jim to natvrdo řekla, že naši šimpanzi vynikají tím, že dokonale zapatlají skla svých ubikací. Lidé začali tleskat. Jiřinka, zlatý člověk, dnes moje přítelkyně, mi nabídla, zda bych nechtěla dělat komentované prohlídky v plzeňské zoologické zahradě. To nebyl špatný nápad. První dva roky jsem průvodcovala jako dobrovolník bez nároku na odměnu. Mou odměnou ale byl vstup do zoologické zahrady, možnost ji poznávat a také možnost mít a přečíst si množství zajímavých propagačních materiálů. Nyní už tři roky dělám průvodce se smlouvou se zoo.

Kosman bělovousý

Co pro vás znamená zoologická zahrada?
Ohromnou lásku. Ani o tom nemohu mluvit (slzí ji oči dojetím). Je to veliké povznesení, člověk se vymaňuje ze svých problémů. Nahlížím najednou na problémy úplně jinak. Zoo otevřela v mém srdci něco natolik podstatného, že jsem se stala úplně jiným člověkem.

Kde právě jsme?
Nyní jsme v nově otevřeném pavilonu a expozici Amazonie konkrétně u kosmanů bělovousých. Tahle činnost se mi ale trefila přesně do gusta, jak se říká. Všechna zvířata zde umístěná jsou původem z pralesní oblasti Jižní Ameriky. V podstatě hlídám, aby lidé kosmany nekrmili, nehladili je a netahali za ocas (usmívá se). Také dohlížím, aby návštěvníci správně vstupovali do venkovního výběhu, neotvírali oboje dveře najednou a neutekli kosmani. Zdejší práce ale není má hlavní činnost. Tady jsem se uvolila k tomu, že vyzkoušíme průchod návštěvníků volným výběhem kosmana bělovousého.

Máte těch šest kosmanů bělovousých pojmenováno?
To nedělám a chovatelé to neradi dělají. Nechceme z těch zvířat mít cvičené opičky, nejsme cirkus. Jsme zoologická zahrada a chceme, aby žila co nejvíce svým způsobem života. Rozpoznávám je, miluju je, mám dojem, že i kosmani mne poznávají.

Co je tedy vaší další prací v zoo?
Začátkem letní sezony někdy už od dubna začínáme v zoo s komentovanými prohlídkami o víkendech. Povinností je být na určitou hodinu na konkrétním stanovišti. Není to tolik náročné, jako dělat kompletně průvodce zahradou, ale o zvířatech musíme leccos vědět. Takže děláme komentované prohlídky u nosorožce indického, žiraf, hrošíka liberijského, šimpanzů a u tučňáka humboldtového.

Třicet šest let jste učila fyziku a matematiku. Dnes vyprávíte návštěvníkům zoo o zvířatech. Není to veliký mezioborový skok?
Není. Původně jsem se totiž hlásila na pedagogickou fakultu na obor biologie, tělesná výchova. Maturovala jsem z biologie a vztah k přírodě mám vlastně od dětství.

Kde relaxujete? Odhaduji, že právě zde…
Odpočinu si a nabíjím se tady. Naučila jsem se nahlížet na život s láskou a očima lidí, kteří to dokáží také.

A co byste si přála? Jaká je vaše životní filosofie?
Asi aby byli lidé kolem mne šťastní. Jednou jsem šla za člověkem, který byl původně atomový fyzik, onemocněl a pak se dal na léčitelství. Chtěla jsem vědět, co mám dělat, jak mám pomáhat lidem, aby v mém okolí byli spokojení. On mi řekl, že vyzařuji nádhernou energii a že tím jsou lidé kolem mne šťastní. To bylo nejkrásnější, co mi mohl říci. A jestli je něco mým krédem a filosofií, tak chci více a více dávat štěstí lidem kolem sebe.

Kolem čeho se točí vaše další zájmy?
Určitě kolem divadla. Hraji ochotnické divadlo v Dialogu ve spolku Žumbera. V roce 2013 nám ale umřel principál Ladislav Synek a bylo trochu na mne zvednout ten prapor po něm, ale zjistila jsem, že na to nemám sílu. Ráda hraji, moc ráda, ale nechci řešit problémy s divadlem a shánět lidi a podobně.

Váš pozitivní pohled na svět vám dává sílu nahlížet i do budoucnosti s optimismem…
Vzhledem ke svému seniorskému věku má člověk někdy obavy. Ale nevedu řeči o nemocech a dokonce ani k doktoru nechodím, obzvláště od té doby, co se začaly vybírat ty prokleté poplatky. Při pohledu do budoucnosti přeji světu hlavně klid a mír. Aby se lidé měli více rádi. Při pomyšlení na své blízké musím zmínit svého manžela, kterému nyní dělám speciální nápoj z červené řepy. Říkám si, aby ten můj muž byl víc zdráv než já, je to sobecké ode mne, ale aby umřel později než já.