Řeč je o psu, a nyní o něj pečuje kolektiv veterinárních pracovníků. Jezevčík se do ordinace dostal v pondělí a majitel psa zatím není znám. „Na pohotovost nám zavolal pán, že našel pejska a ptal se, zda bychom byli ochotni se o něj postarat, či má zavolat útulek. Pes se nehýbal, ale byl na živu,“ uvedla veterinární lékařka Diana Janouškovcová. „Když je pes zraněný, první cesta by měla vést k nám,“ odpověděla veterinářka a poté nálezce přivezl, nejspíše autem sraženého psa, do ordinace.

Další úkony se odvíjely podle zdravotního stavu pacienta. „Zjistili jsme, že není v ohrožení života. Byl v šoku a dezorientovaný, nemohl se hýbat a postavit na nohy,“ popsala Janouškovcová s tím, že pes dostal léky proti šoku a proti bolestem. „To je naše prvořadá povinnost, zamezit utrpení zvířete,“ dodala.

Pes nalezený na silnici mezi Částkovem a Pernolcem by podle všech vyšetření měl být schopen plnohodnotného života, jakmile se vypořádá se šokem a otřesem mozku. Problém, který ale nastal, je vyhledat původního majitele psa. „Máme snahu ho najít, aby se mohl vrátit domů. Tam se pes jistě lépe zotaví,“ poukázala veterinářka a dodala, že s žádostí o pomoc se obrátili také na Tachovský deník. Pokud se majitel nenajde, půjde pejsek do útulku. Podle veterinářů to vypadá, že se jezevčík jen zaběhl a nejde o opuštěného psa. „Je udržovaný, milý a dobře vychovaný,“ shodují se v ordinaci.

Tento případ autem sraženého psa není zdaleka ojedinělý. „Setkáváme se s tím docela často. Buď nám městská policie přiveze pacienta živého nebo už uhynulého. Těch případů úhynů je většina, psi náraz s autem totiž mnohdy nepřežijí,“ popsala Janouškovcová. Veterináři se běžně setkávají s případy, kdy řidič srazí psa, ujede a nechá ho bezohledně ležet na místě. Méně často se stává, že do ordinace přiveze psa ten, kdo ho autem zranil.

Návod, jak postupovat při poranění zvířete, veterináři mají. „Řidič by měl zastavit. Důležité je zvíře dohledat. To vlivem leknutí může někam utéct. Když není agresivní, tak ho zabalit do deky a přivézt k nám do ordinace,“ popsala ideální postup. Když je zvíře agresivní a hrozilo by zranění řidiče, tak veterináři doporučují zavolat městskou nebo státní policii, která je na odchyt těchto zvířat vybavená.

V tachovské veterinární ordinaci takto nalezená zvířata pojmenovávají zdrobnělinami, a má to svůj důvod. „Jméno jako takové nedostanou. Říkáme jim zlatíčka, broučci a podobně. Jde hlavně o intonaci hlasu. Není důležité jak ho oslovíme, ale především jde o zklidnění zvířete,“ přiblížila veterinární lékařka.

Jezevčík, který je momentálně napojen na kapačku a dostává léky tišící bolest čeká na svého majitele. Ten se může ozvat na telefonní číslo 374723654 nebo napsat na redakční e-mail redakce.tachovsky@denik.cz.