Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zřizovatelé o slučování škol zatím neuvažují

Bezdružice, Konstantinovy Lázně – Celkem dvaadvacet žáků nastoupilo do prvních tříd v základních školách v Bezdružicích a v Konstantinových Lázních. V každé škole to je po jedenácti prvňáčcích.

10.9.2012
SDÍLEJ:

Základní škola v BezdružicíchFoto: Iveta Luňáková

I když například pro malotřídku v lázeňské obci se jedná o markantní zvýšení počtu žáků, zůstává hlavně mezi rodiči nadále otevřená diskuse o sloučení obou škol. Zřizovatelé o tom ale neuvažují.

O sloučení se hovoří mezi obyvateli obou obcí, ti poukazují například na zvýšení počtu žáků ve škole a na zbytečné spojování tříd v případě malého počtu školáků.

Názory rodičů

Největší obavy mají rodiče. „Nebylo by vhodné, aby se tyto dvě základní školy spojily. Jsem ráda, že je v naší obci základní škola a můj syn může chodit sám do školy a nemusí nikam dojíždět," sdělila Deníku Simona Rašínová z Konstantinových Lázní, maminka budoucího prvňáčka.

Podobný názor mají také v Bezdružicích. „Nepřála bych si, aby se základní školy v Konstantinových Lázních a Bezdružicích sloučily. Škola v Konstantinových Lázních je pro malé děti a je dobře, že nikam tyto děti nemusí dojíždět," vysvětlila Jana Šašková z Bezdružic, maminka dcery, která nastupuje do deváté třídy ZŠ Bezdružice.

Rozdílný pohled

Ředitelky obou škol však mají na věc rozdílný názor. „Určitě jsem proti sloučení těchto dvou škol. Pro malé žáky je lepší, když nemusí dojíždět," vyjádřila se ředitelka konstantinolázeňské školy Alena Kal´avská.

„Základní škola v Konstantinových Lázních je malá škola rodinného typu. Kromě individuálního přístupu, otevřené komunikace a spolupráce se snažíme nabídnout smysluplné využití volného času prostřednictvím řady zájmových kroužků, organizujeme kulturní akce pro veřejnost a děti získávají pozitivní vztah ke své rodné obci," vysvětlila. Oproti loňsku se podle ní počet prvňáků, kteří dnes zahajují svoji školní docházku, výrazně zvýšil.

Ředitelka bezdružické základní školy Eva Kalistová naopak spojení škol do jednoho subjektu podporuje. „Bylo by lepší sloučit tyto základní školy, k tomu i základní školu v nedalekém Úterý. Zejména kvůli dětem. Nemusely by se potom spojovat některé třídy," vysvětlila svůj názor Kalistová.

Do bezdružické devítiletky nastoupilo letos 11 prvňáků. „Počet žáků klesá spíše na druhém stupni, než na prvním," uvedla Kalistová.

Základní škola v K. Lázních

Přidaná hodnota

Spádová oblast obou škol je velmi podobná, tudíž jsou obě školy nuceny přemýšlet o různých aktivitách, kterými zajistí dostatečný počet žáků. K těmto aktivitám většinou patří zájmové kroužky, volitelné předměty, či celkové zaměření školy.

V Konstantinových Lázních nabízí škola devět zájmových kroužků a jsou organizovány návštěvy divadelních představení, kin a dalších mimoškolních aktivit. Hlavním cílem školy je získat mezinárodní certifikát v environmentálním programu, ve kterém je škola zapsaná. „Snažíme se o získání titulu Ekoškola, proto jsme se v předcházejících letech zaměřili především na revitalizaci školní zahrady a projekty související s ekologickou výchovou," dodala Kal´avská.

Bezdružická základní škola pokračuje školním vzdělávacím programem, který je zaměřený na všechny ročníky. V průběhu docházky žáků prvního stupně je možný výběr povinně volitelných předmětů, například Hrátky s čísly, Čtení pro radost nebo také Dramatické výchovy. Druhý stupeň má také možnost volit z řady povinně volitelných předmětů – Sportovní hry, Informatika, Konverzace v anglickém jazyce, Cvičení z českého jazyka a matematiky. Škola organizuje školní výlety, exkurze, divadelní a filmová představení nebo také lyžařský výcvikový kurz v Krkonoších.

Základní škola Bezdružice již třetím rokem velmi aktivně spolupracuje s německou partnerskou školou v Erbendorfu, se kterou společně organizuje nejen sportovní akce. „Nabízíme řadu sportovních a výtvarných kroužků. Děti mohou hrát florbal, basketbal, cvičit aerobik nebo se zabývat atletikou. Před šesti lety jsme za pomoci dotačního programu vybudovali nové sportovní hřiště před školou. Další aktivitou je výuka anglického jazyka v první a druhé třídě. Výuka je braná formou hry," řekla Deníku Kalistová.

„Druhým cizím jazykem je německý. Snažím se ho vyučovat zábavnou formou," doplnila učitelka německého jazyku Jiřina Stánková.

Zřizovatelé sloučení vylučují

Zřizovateli obou škol jsou příslušné obce – tedy obec Konstantinovy Lázně a město Bezdružice. Starostové obou obcí diskutované sloučení škol odmítají.

„Nikdy se neuskutečnilo žádné oficiální jednání zřizovatelů, na němž by se o možném slučování obou škol jednalo. Ani to není výhledově v plánu. Osobně ani nevidím důvod, proč by se slučování těchto škol mělo projednávat," vyjádřil se Deníku starosta Bezdružic Jan Soulek.

Podobný názor má jeho kolega v Konstantinových Lázních. „V tuto chvíli není slučování škol aktuální záležitostí. Školu držíme už léta, počet žáků se teď dokonce zvyšuje, není důvod školy slučovat. Menší počet žáků ve třídách vidím jako výhodu, pedagogové na ně mají alespoň více času, než kdyby bylo v jedné třídě kolem třiceti dětí," uvedl starosta lázeňské obce Karel Týzl.

Iveta Luňáková

Autor: Redakce, Jiří Kohout

10.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výlov Regentu u Chodové Plané na Tachovsku
67

Výlov Regentu začal

Společný snímek účastníků přeshraniční porady v Tachově.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Motokrosové finále se vydařilo

Stříbro – Motokrosový seriál MOTUL Cup, sdružený přebor Čech západních a středních, také v letošní sezóně poslal svůj finálový závod na nejstarší tuzemskou trať – Terén sv. Petra ve Stříbře.

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení