Přesto vláda souhlasila s návrhem poslanců, podle nějž obce získají možnost omezit provozování sběren surovin. Opatření má mířit proti zlodějům kovů. Právě proto, že se ve městech ztrácejí poklopy od kanálů, dopravní značky, ale i části zábradlí nebo plechové ploty.

„Dva roky je to zákonem zakázáno a jestli železo typu víka z kanálů nebo dopravní značky někdo vykupuje od občanů, tak to dělají načerno. A jestli chce vláda rušit sběrné suroviny, stejně tím nijak nezabrání," řekl Deníku majitel výkupny z Plané Jiří Hýsek.

Jak už jsme vás informovali v minulém týdnu, sběrné suroviny nesmí od občanů vykupovat nic z uvedených předmětů.

Jedině živnostníci a dělníci, kteří mají dokument o provádění rekonstrukce nebo výstavby mohou do sběrny dát staré víka od kanálů nebo staré zábradlí. Firma pak dostane od výkupny fakturu a obdrží peníze. Jiný postup je však nelegální.

„K nám si nedovolí nikdo přijít s kanálem nebo zábradlím. Moc dobře ví, že u nás za to nedostanou ani korunu. Je nám, ale jasné, kde jim to vykoupí. Ale to je jen naše mínění a nedokážeme jim to. Jednou od nás někdo ukradl určité suroviny a volali jsme policii. Bohužel pachatel nebyl potrestán. Když vláda omezí provozovny, nebude to k ničemu," řekl svůj názor Jaroslav Koptík ze Sluměty Tachov.

Jsou drzí občané, kteří si kanál do sběrny přivezou a zkouší trpělivost pracovníků výkupen.

„Občané k nám přijdou, my je odmítneme a oni to jdou zkusit jinam. A nejsou to jen značky a zábradlí, ale i vraky aut. My je také odmítneme. Na výkup vraků jsou autovrakoviště a kovošroty to mají také zakázány. Ale stále jsou tu jiné, nejmenované výkupny, které tyto věci berou. Pokud k nám občan přiveze část z auta, jako je třeba starý blatník, není problém, my ho přijmeme," vysvětluje Roman Štix z kovošrotu ve Stříbře.