„Naše zastupitelstvo schválilo novou vyhlášku o odpadech. Bohužel jsme také museli přikročit ke zvýšení poplatků za odpad. Lidé tak místo dosavadních pěti set zaplatí šest set korun za osobu a rok. Skutečné náklady obce jsou při tom přibližně osm set korun," řekl Deníku ošelínský starosta Jiří Šefčík. „Ovšem osm set korun je pro některé naše obyvatele mnoho. Byl by to pro ně moc velký skok," pokračoval. Ošelín totiž dlouhodobě společně s Olbramovem mají nejvyšší nezaměstnanost na Tachovsku. To samotné patří mezi hospodářsky slabé regiony. Práceschopných, kteří nemohou dlouhodobě najít uplatnění, je v Ošelíně přibližně třicet procent.

Z tohoto důvodu už v minulosti bylo v obci mnoho neplatičů. „Bohužel kvůli liknavému přístupu bývalého vedení obce je mnoho pohledávek už promlčených, tedy už je nemůžeme vymáhat. Ovšem musím podotknout, že v poslední době se platební morálka už zlepšila," dodal dále Šefčík. Obec se tak rozhodla vyjít místním obyvatelům vstříc. „Chtěli bychom našim občanům pomoci. Například jedním z kroků je prodloužení splatných termínů. Tam, kde budou sociální problémy v rodinách, například bude v rodině nezaměstnaný, nebo na rodičovské dovolené, dáme možnost odpracování brigádnických hodin v obci," doplnil starosta Šefčík.

Podle jeho slov to ale nebude znamenat, že nárok na zmíněnou variantu řešení bude mít každý nezaměstnaný. „Každý případ budeme posuzovat přísně individuálně. Určitě to nebude plošné řešení pro všechny," upřesnil. „Mohli bychom jim nabídnout lehčí práci v lese, za kterou musíme platit firmám. Například sázení stromků, pálení klestí, nebo natírání," dodal závěrem ošelínský starosta Jiří Šefčík.