Majitelé zvířat, kteří zavítají se svým mazlíčkem k veterináři po delší době, mohou zažít nepříjemné překvapení. Do peněženky totiž za péči o své zvíře, ať už z jakéhokoli důvodu, mohou sáhnout mnohem hlouběji. Veterináři v Česku totiž zdražují. A to hned z několika důvodů.

Nejenže se potýkají se zvyšováním cen léků a dalšího spotřebního materiálu, ale musí reagovat také na tlak na růst mezd, ale rovněž i na vyšší počet domácích mazlíčků. Ti sem se svými majiteli přicestovali z Ukrajiny. Vyšší zájem o pořízení domácího zvířete byl také v době pandemie covidu, kdy mnoho lidí pracovalo z domova nebo do práce nemohlo vůbec.

Zájem o pořízení mazlíčků stoupá

Práce z domova se za dva roky nejrůznějších opatření kvůli pandemii covidu stala trendem. V této době tak rostl zájem o pořízení domácích mazlíčků nejen u nás, ale i jinde ve světě. Veterináři zaznamenali nárůst nových zvířecích pacientů, mnohým z nich tak přibylo v posledních dvou letech pacientů i práce.

„Vedle rostoucího počtu psů a koček, které ošetřujeme, evidujeme i nárůst drobných hlodavců a exotických zvířat,“ uvedl veterinární lékař Michal Dašek z pražské kliniky Fénix. Dodal, že u těchto zvířat se setkávají nejvíce s onemocněním zubů, kůže, gastro-intestinálními problémy a metabolickými onemocněními, což většinou souvisí s nevhodnými chovatelskými podmínkami.

Táborská zoologická zahrada zachránila březí oslice před jistou smrtí.
Otřesný případ. Slovenské družstvo chtělo březí oslice poslat na jatka

Veterináři pečují také o zvířecí společníky uprchlíků z válkou pustošené Ukrajiny. Ti sem proudí společně se svými majiteli, kteří je přes hranice mohou dostat díky mimořádné úpravě podmínek pro vstup zvířat ze zahraničí. Psi, kočky a další mazlíčci nemusí mít čip ani tetování a nepotřebují se prokázat osvědčením od veterináře ze své domoviny. Po vstupu do Česka však musí absolvovat desetidenní karanténu a do72 hodin po překročení hranic je musí zkontrolovat veterinář. Je to kvůli riziku zavlečení infekčních chorob, jako je například vzteklina. V Česku se toto onemocnění nevyskytuje už od roku 2002, na Ukrajině však evidují stovky případů vztekliny ročně. Během karantény je potřeba zvířata opakovaně vyšetřit a proti vzteklině naočkovat.

„Zatím se u domácích mazlíčků uprchlíků z Ukrajiny řeší především právě vakcinace, zároveň se u nich objevují také psychické problémy způsobené změnou prostředí,“ doplnil veterinář Dašek.

Dva roky pandemie a aktuální krize se promítají do samotného poskytování veterinární péče. Rostou náklady a s nimi ceny veterinárních úkonů. „Hlavně kvůli pandemii se veterináři potýkají s nedostatkem spotřebního materiálu, stouply rovněž ceny léků, krmiva, laboratorních vyšetření a energií,“ řekl Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění mazlíčků. „S ohledem na to byli zvěrolékaři nuceni zvýšit ceny služeb v průměru o 15 procent,“ doplnil.

Návštěvě veterináře se nevyhnete

Veterinární péče je přitom nezbytná a každý majiteli jinak úplně zdravého zvířete veterináře několikrát za život svého mazlíčka navštíví. Podle zákona jej totiž musí nechat očkovat a očipovat, následně přeočkovávat a měl by také docházet na pravidelné preventivní prohlídky, které by vzhledem ke kratšímu životu zvířete měly být mnohem četnější než u lidí.

I taková základní péče se může vyšplhat na několik stovek až tisíc korun ročně. Velká část majitelů nechává mazlíčky kastrovat, kastrace mohou vyjít od několika stovek u koček až na sedm tisíc korun v případě fen.

Koně seznamuje se psy chovatelka Jarmila Slaná. V jihomoravské stáji se řídí heslem Škola hrou. Bělouše Manga s astmatem naučila aportovat a reagovat na další povely jako u psů.
Jak vycvičit zlého koně? Jako psa, radí chovatelka. Zvířata seznamuje hrou

Zvíře mohou potkat i kožní problémy, záněty uší, průjmy, zvracení a podobné relativně běžné potíže. I to znamená pro majitele náklady od několika stovek až do desítek tisíc korun v případě komplikací.

Nejvíce si veterináři účtují za operace, které se mohou pohybovat i v řádech desítek tisíc korun, některé dokonce i ke stovce tisíc. Majitelé musí počítat někdy i s následnou hospitalizací zvířecího pacienta, která může vyjít na několik stovek i tisíc na den. Záleží na stavu zvířete, náročnosti a typu zákroku, použitých lécích a dalších faktorech.

Možností, jak se velké díře do rozpočtu vyhnout, je pojištění mazlíčků. To v současné době nabízí řada pojišťoven, každá má své podmínky. Zpravidla se z pojištění hradí veterinární ošetření, hospitalizace či chirurgické zákroky. Nevztahuje se však na chronické nemoci či některé dědičné vady.